Antykoncepcja – czyli jak skutecznie zapobiegać ciąży?

Antykoncepcja – czyli jak skutecznie zapobiegać ciąży?

Antykoncepcja jest działaniem mającym na celu zapobiegnięcie powstania ciąży. Dzieli się ona na kilka rodzajów, a mianowicie metody kontroli mogą być hormonalne, naturalne, chemiczne lub mechaniczne. Zabezpieczać się mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pomimo tak wielu metod, i tak najczęściej stosowana jest prezerwatywa. Czy to dobry wybór? Czym cechują się poszczególne metody?

Antykoncepcja i jej rodzaje

Wszystkie rodzaje antykoncepcji różnią się od siebie zarówno sposobem zastosowania, jak i skutecznością. Ich efektywność mierzona jest wskaźnikiem Pearla, który określa ilość kobiet na 100, jaka zajdzie w ciąże w ciągu jednego roku użytkowania konkretnej metody antykoncepcyjnej – wartość ta nosi miano procentu zawodności danej metody.

Na samym początku warto wspomnieć o naturalnych metodach antykoncepcji. Mogą się one opierać o kontrolowany czas odbycia stosunku lub niedoprowadzenie do dostania się nasienia do dróg rodnych kobiety. Pierwszy przypadek bazuje o określenie okresu, w jakim przypadają dni płodne kobiety – w tym czasie należy zrezygnować ze stosunków seksualnych.

W celu określenia dokładnej fazy cyklu zaleca się zbadanie trzech następujących parametrów:

  • określenie dnia cyklu za pomocą kalendarza,
  • zmierzenie temperatury ciała,
  • obserwację śluzu szyjkowego.

Innymi metodami antykoncepcji są metody hormonalne – oparte są na podawaniu hormonów w celu zapobiegnięcia zapłodnieniu oraz owulacji. Dotychczas antykoncepcja hormonalna jest stosowana tylko i wyłącznie u kobiet, a jej postaci jest wiele. Na rynku dostępne są:

  • tabletki antykoncepcyjne (jest to najpopularniejsza forma antykoncepcji hormonalnej),
  • wkładki domaciczne,
  • plastry,
  • implanty podskórne,
  • krążki dopochwowe,

Kolejną grupą  metod przeciwdziałania ciąży są mechaniczne formy zabezpieczeń, których działanie oparte jest o stworzenie fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Głównym przedstawicielem tej metody jest – prezerwatywa. Za jej niewątpliwą zaletę uważa się brak wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Ponadto jest to jedyna forma antykoncepcji, która zabezpiecza przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową (chorobami wenerycznymi). Należy jednak pamiętać, iż prezerwatywa jest przyborem jednorazowego użytku. Ponadto do metod mechanicznych zaliczane są:

  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe,
  • wkładki domaciczne.

Ostatnią grupą metod antykoncepcji są sposoby chemiczne, zwane również preparatami plemnikobójczymi. Zawarte w nich substancje powodują zmniejszenie żywotności plemników oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia dostanie się plemników do komórki jajowej. W związku z niską skutecznością tej metody zaleca się, aby preparaty plemnikobójcze były stosowane w połączeniu z innymi formami antykoncepcji. Należy także pamiętać, iż środki te zwiększają ryzyko infekcji pochwy oraz mogą powodować alergie.