Bezpieczna jazda zimą – na czym ona polega?

Bezpieczna jazda zimą – na czym ona polega?

Okres zimowy cechuje się utrudnionymi warunkami jazdy, które nie jednej osobie sprawiają wiele problemu. Roztopiony śnieg czy śliski lud w tym okresie w znaczny sposób dają się we znaki. Należy jeszcze przed nadejściem simy zmienić opony na zimowe oraz części, które wpływają na komfort jazdy po zaśnieżonych drogach. Chlapacze Subaru Impreza bądź inne dostosowane do posiadanego modelu auta mogą w pewnym stopniu poprawić jakość jazdy. A jakie są techniki prowadzenia auta w trudnych sytuacjach?

Uwaga – błoto pośniegowe i lud

W przypadku pojawienia się srogiej zimy i temperatury oscylującej pomiędzy dodatnią a ujemną należy zwrócić szczególna uwagę na tzw. czarny lud. Jest to warstwa lodu, która znajduje się bezpośrednio na nawierzchni drogi. Pomimo, iż droga sprawia wrażenie bezpiecznej i suchej, może okazać się niezwykle trudna. W związku z tym, kierowca cały czas powinien zachować koncentrację i obserwować drogę oraz reakcje samochodu – pozwoli to ominąć niemiłe zaskoczenia. Lżej chodząca kierownica i błyszczący asfalt świadczą o tym, iż auto wjechało na drogę pokrytą gołoledzią. W takiej sytuacji należy zdjąć nogę z gazu, nie wykonywać hamowania oraz powoli kręcić kierownicą starając się zadany tor jazdy.

Podczas gdy temperatura osiąga stopniowo wyższe wartości, a śnieg topnieje – kierowca odczuwa pewna ulgę i pozwala sobie na nieco bardziej brawurową jazdę. Jest to ogromy błąd. W takiej sytuacji rozważna jazda i obserwacja zachowania opon mogą zapobiec wielu kolizjom. W przeciwnym przypadku może dojść slush planingu, czyli zjawiska, w którym warstwa błota dostaje się pod powierzchnie opony, co wpływa na utratę przez nią całkowitej styczności z nawierzchnią.

Rozwaga to podstawa

Odpowiedzialne i mądre podejście do prowadzenia auta jest tak samo ważne jak technika prowadzenia samochodu.  Zachowanie bezpiecznej odległości (droga hamowania zima jest znacznie dłuższa niż latem), dostosowanie prędkości do panujących warunków, czy niewykonywanie gwałtownych manewrów w trakcie jazdy, to tylko nieliczne elementy składające się w całość.

Aby jeździć bezpiecznie, należy odpowiednio przewidywać wydarzenia na drodze. Niejednokrotnie można w ten sposób zapobiec niemiłym wydarzeniom. Bo przecież nie każdy pozsiada zdolności kierowcy rajdowego.  Stosowanie najważniejszych zasad, które wspólnie tworzą technikę jazdy, wraz ze zdrowym rozsądkiem na drodze gwarantują bezpieczne podróżowanie w każdych warunkach – nawet tych zimowych.