Co nawilża w kremie nawilżającym?

Co nawilża w kremie nawilżającym?

Każda skóra, niezależnie od typu, domaga się nawilżenia, dlatego kremy nawilżające stanowią podstawę codziennej pielęgnacji. Dobry krem powinien cechować się zawartością składników wysokiej jakości. Jakie działanie wykazują oraz które składniki mają wpływ na nawilżenie skóry?

Kremy nawilżające – czym powinny się cechować?

Praktycznie rzecz biorąc – cerę nawilża każdy kosmetyk (serum, krem półtłusty, krem tłusty, preparat łagodzący podrażnienia), ponieważ każdy z nich zawiera w swoim składzie pewna ilość substancji nawilżających w proporcjach odpowiednich dla danego typu cery oraz jej stanu. Zwłaszcza dlatego, iż nawet cera, która nie sprawia żadnych problemów, potrzebuje regularnego nawilżenia w większym lub mniejszym stopniu. Jego brak po pewnym czasie doprowadziłby do pogorszenia się jej struktury, a w konsekwencji wyglądu.

Mimo wszystko tylko niektóre kremy na swoim opakowaniu posiadają dopisek „nawilżający” oraz określoną funkcję – doraźna poprawa bilansu wodnego w skórze. Wbrew temu, jakie panuje zdanie na ich temat, nie przyczyniają się one do wprowadzenia wody do naskórka, jedynie ograniczają jego ucieczkę. Cały proces nawilżania opiera się o wzmocnienie barier skórnych, które utrudniają odprowadzenie wody, a także zwiększają zdolność wiązania jej w skórze. Przeważnie kremy nawilżające zawierają stosunkowo mało fazy tłuszczowej, szybko ulegają wchłonięciu, a po ich nałożeniu cera natychmiast staje się gładka, miękka i jędrna. Ten efekt pozostaje dłużej za sprawą substancji nawilżających.

Najważniejsze składniki, które powinien posiadać każdy krem nawilżający

Składników odpowiedzialnych za nawilżenie skóry jest wiele i dzieli się je w zależności od tego, jaki posiadają sposób działania. Do najpopularniejszych zaliczane są:

  • kwas hialuronowy – jest substancją występującą w każdym żywym organizmie. Zaliczana jest do grupy glukozaminoglikanów, które wraz z elastyną i kolagenem tworzą strukturę skóry. Niemal połowa całego kwasu hialuronowego ulokowana jest w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej. Wraz z wiekiem jego zawartość w skórze zmniejsza się, w związku z czym – ilość znajdującej się w niej wody także jest mniejsza. Zawarte w kremach cząsteczki tego kwasu są zbyt duże, aby mogły się dostać w głąb skóry – nawet tzw. małocząsteczkowy kwas hialuronowy przenika jedynie do naskórka. Mimo wszystko składnik ten uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych w nawilżeniu skóry. To właśnie dzięki jego cząsteczką na powierzchni skóry powstaje wodny film ochronny. W momencie ich przeniknięcia przez wierzchnie warstwy naskórka skutecznie wiążą w nim wodę – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody.
  • Kolagen – jest białkiem występującym m.in. w tkance łącznej, które jest odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość naskórka. W kosmetykach występuje pod postacią hydrolizatu kolagenu, który wytwarza na skórze hydrofilowy film, zabezpieczający przed utratą wody.
  • Gliceryna – jest alkoholem trójwodorotlenowym. Przenika ona przez warstwę naskórka, wnikając w jego przestrzeń międzykomórkowa. Oprócz nawilżeniu skóry zapobiega jej wysuszaniu.

Oprócz powyższych składników w kremach nawilżających wysokiej jakości (np. la rosche posay), stosowane są również:

  • wazelina,
  • mocznik,
  • parafina,
  • skwalen,
  • chitozan,
  • silikony.