Czym różni się separacja małżeńska od rozwodu?

Czym różni się separacja małżeńska od rozwodu?

Kiedy jedno z małżonków lub oboje chcą się formalnie rozstać, konieczne jest udanie się do sądu, który określi warunki takiego zdarzenie. Zainteresowani najczęściej proszą o rozwód, ale gdy ten nie jest możliwy pozostaje separacja. Jakie są różnice między rozwodem, a separacją i którą opcję wybrać?

Separacja, czyli taki mały rozwód

Separacja często jest uważana za łagodniejszą formę rozwodu, albo wstęp do niego. Podczas rozprawy sądowej ustala się szczegóły takie same jak w przypadku rozwodu, czyli alimenty, opiekę nad dzieckiem, podział majątku itd. W tych aspektach najlepiej udać się do prawnika, który podpowie nad jakimi sprawami trzeba się zastanowić, co jest do ustalenia, a także przygotuje odpowiednie dokumenty. Odpowiednią osobę znajdzie w Internecie, na forach, czy po prostu w wyszukiwarce, po wpisaniu np. prawnik Łódź, lub inne interesujące Cię miasto. Różnica pomiędzy separacją, a rozwodem polega na tym, że formalnie nie rozwiązuje się w ten sposób małżeństwa, bo uznaje się że choć doszło do zupełnego rozpadu pożycia, to być może nie jest to sytuacja trwała. W związku z tym osoba w separacji, w przeciwieństwie do rozwodnika, nie może ponownie wejść w nowy związek małżeński, bo formalnie nadal pozostaje w poprzednim.

Kiedy sąd orzeka separację?

Sąd może orzec separację gdy widzi szansę na odbudowanie pożycia pomiędzy małżonkami. W ten sposób daje się szansę osobom chcącym rozstania na „przetestowanie” rozwiązań, na które się zdecydowali i przemyślenie kolejnych kroków. Dzięki temu małżonkowie mają okazję zobaczyć, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie, bo tak naprawdę poza konsekwencjami prawnymi, to sytuacje te, z życiowego punktu widzenia, niewiele się różnią. Separacja może zostać również orzeczona w przodku gdy powodem jest osoba winna rozpadu pożycia, a druga strona nie zgadza się na to rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji do zerwania małżeństwa wymagana jest zgoda obu stron, a do separacji nie.

Kiedy sąd nie orzeknie separacji?

Choć uzyskanie orzeczenia o separacji jest dużo łatwiejsze niż doprowadzenie do rozwodu, to nie jest zupełnie bezwarunkowe i uzależnię jedynie od decyzji współmałżonków lub jednej ze stron. Separacji nie zostanie orzeczone gdyby w jej wyniku miały cierpieć wspólne dzieci małżonków, a także w wypadku choroby jednej ze stron, która mogłaby pozostać bez właściwej opieki, której może potrzebować by zabezpieczyć swój byt.