Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Każdy okres w życiu malucha jest w pewien sposób specyficzny. Na każdym etapie należy odpowiednio dopasować jadłospis do potrzeb dziecka w konkretnym wieku. Gdy skończy ono rok, powinniśmy stopniowo wprowadzać do jego diety pewne zmiany, które przygotują go na wdrożenie w pełni „dorosłej” diety.

Podstawy diety rocznego dziecka

Jadłospis rocznego malucha powinien być odpowiednio zbilansowany. Produkty, które mu podajemy muszą dostarczać wszelkich niezbędnych małemu organizmowi składników odżywczych. Nie zapominajmy, że podstawą diety każdego człowieka, również rocznego dziecka, powinna być woda. Codziennie powinniśmy dostarczać naszemu maluchowi odpowiednią ilość płynów (około 1,5 litra), pamiętając oczywiście, że woda znajduje się również w sokach, zupach, herbatkach. Niezwykle ważne jest wypracowanie w naszym dziecku nawyku sięgania po wodę zawsze wtedy, gdy jest ono spragnione. Jadłospis rocznego malucha powinien dostarczać mu odpowiednią ilość białka. Jednym z najlepszych jego źródeł jest mięso. Dla dziecka wybierajmy raczej chudy drób lub ryby. Nie zapominajmy także o produktach mlecznych. Bardzo ważne w diecie dziecka są również węglowodany oraz tłuszcze. Pamiętajmy więc o podawaniu mu pełnoziarnistych produktów, a także o dodawaniu do posiłków zdrowych olejów roślinnych. Unikajmy w diecie dziecka słodyczy. Z łatwością zastąpimy je świeżymi oraz suszonymi owocami. Każde danie wzbogacajmy o dużą ilość warzyw. Korzystajmy przede wszystkim z produktów sezonowych, natomiast w zimie bez wahania używajmy mrożonek.

Ile posiłków powinno jeść roczne dziecko?

Dieta rocznego malucha powinna coraz bardziej przypominać jadłospis dorosłego człowieka. Dlatego też przyzwyczajajmy nasze dziecko stopniowo do spożywania trzech głównych posiłków oraz dwóch mniejszych przekąsek. Oczywiście jeśli dziecko odczuwa głód częściej, to raczej nie powinniśmy odmawiać mu jedzenia. Gdy nie mamy akurat czasu na przygotowywanie kolejnego posiłku, możemy wspomóc się gotowymi produktami w słoiczkach. Wybierajmy jednak tylko te pochodzące od sprawdzonych producentów, jak na przykład Gerber Organic, Bobovita czy Babydream. Do ich wytwarzania wykorzystywane są tylko najlepszej jakości produkty, a gotowe posiłki muszą przejść szereg testów i spełnić bardzo wiele restrykcyjnych wymagań. Dlatego też bez obaw możemy podać je dzieciom, na przykład w formie dodatkowej przekąski. Pamiętajmy także, że równie ważne jest niezmuszanie dziecka do jedzenia. Jeśli maluch nie ma ochoty na posiłek, nie powinniśmy na siłę go do niego przekonywać. Może to bowiem w przyszłości poskutkować niezdrową relacją z jedzeniem.