Siniaki na ciele mogą pojawiać się na skutek zderzeń z przedmiotami, upadków bądź innych dolegliwości. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się jakie domowe sposoby poradzą sobie z tym problemem. Chodzi przede wszystkim o nagietek, okłady z lody oraz liście kapusty.
Jak pozbyć się siniaków?
Większość siniaków wygoi się samoistnie, gdyż organizm wchłania je w przeciągu 7 do 10 dni. Najpierw zmiana na ciele ma kolor siny, następnie zielony i żółty. Przez zmianę koloru rozumiemy rozkładanie się składników krwi, przede wszystkim hemoglobiny. Jednakże na zniknięcie zmiany na skórze nie trzeba czekać wcale tak długo. Gojenie siniaków odbywa się nie tylko przy pomocy leków nabywanych w aptekach, gdyż tak samo dobrze sprawdzą się domowego metody. Chodzi o specyfiki roślinne i nieskomplikowane czynności, które zdecydowanie poprawią ogólną kondycję.
Tuż po pojawieniu się zmiany należy zastosować kompres z roztworu sody bądź octu. Jedną łyżeczkę sody bądź octu należy rozpuścić w zimnej wodzie i namoczyć nią gazę. Tak przygotowany wacik powinien znaleźć się na siniaku przez 10 do maksymalnie 15 minut.
Inny skuteczny sposób polega na okładaniu zmiany przy pomocy czosnku oraz oliwy. 5 ząbków w połączeniu z dwoma łyżkami oliwy to doskonały sposób na szybsze zażegnanie siniaków. Tak przygotowaną papkę należy umieścić na zmianie oraz przykryć gazą. Kilkanaście minut powinno załatwić sprawę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że całkowicie zabrania się stosowania tego sposobu, kiedy skóra została uszkodzona i jest przecięta. Czosnek wywoła dodatkowe podrażnienia i sytuacja jeszcze się skomplikuje.
Zimne okłady również przyniosą sporą ulgę. Wykonuje się je zarówno przy pomocy zimnej wody, jak i lodu. Mają one za zadanie obkurczyć niewielkie naczynia krwionośne, dzięki czemu krwiak nie rozleje się na większą partię ciała. Dodatkowo ból będzie o wiele mniej odczuwalny. Okładu nie należy trzymać na ciele przez dłużej niż 10 minut.
Nagietek to kolejny skuteczny sposób na siniaki, maść którą się z niego wykonuje sprawdza się również w przypadku innych dolegliwości. Chodzi o oparzenia, urazy oraz otarcia. Nagietek jest całkowicie naturalny, dlatego mogą korzystać z niego nawet małe dzieci. Doskonale radzi sobie z siniakami i innymi zmianami skórnymi, gdyż przyspiesza ich gojenie. Siniaki znikają już po kilku dniach, a do tego nie są tak bolesne jak w przypadku niestosowania maści z nagietka. Jest to związane z jego działaniem antybakteryjnym oraz odkażającym. Wspiera regenerację skóry oraz sprawia, że gojenie następuje o wiele szybciej.
W trakcie zmagania się z siniakami należy jak najczęściej trzymać kończyny w górze. Jest to związane z wchłanianiem krwi. Konieczne jest podniesienie ręki bądź nogi wyżej niż znajduje się serce. Krew szybciej spływa i co za tym idzie, szybciej się wchłania. Okład z liści kapusty to jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób. Warzywo zawiera ogromne ilości witaminy C, dzięki której następuje zmniejszenie krwiaków. Przed nałożeniem na zmianę należy stłuc liście, aby kapusta puściła sok. Na skórze należy najpierw umieścić liść, a później bandaż. Dobrze jest go pozostawić na całą noc.