Coraz więcej osób rezygnuje z kupnych syropów i zamiast nich wybiera naturalne specyfiki, które można przygotować w zaciszu własnego domu. Syrop wykrztuśny na pewno jest jednym z nich. Warto zapoznać się z kilkoma przepisami oraz cennymi właściwościami syropów domowej roboty.
Syrop z pędów sosny
Syrop z pędów sosny sprawdzi się w przypadku zmagania się z kaszlem oraz chrypką. Oprócz tego klasyfikuje się go jak syrop wykrztuśny, dzięki czemu sprawdzi się w trakcie stanów zapalnych dróg oddechowych. Ten naturalne środek wspiera również gorączkę oraz różne stany zapalne organizmu, pomaga w przypadku bólów mięśniowych oraz dodaje energii, której często brakuje jesienią. Aby go przygotować trzeba sięgnąć po pędy sosny, które należy w pierwszej kolejności oczyścić z brązowych łusek. Nieco później należy je umyć i upewnić się, że są wolne od owadów. Warstwę pędów należy przełożyć do słowa i przesypać cukrem. Czynić to tak długo aż słoik będzie pełny. Warto pamiętać o jednoczesnym dociskaniu go oraz ugniataniu, aby zmieściło się w nim jak najwięcej. Tak wypełniony słoik należy podkręcić pokrywką oraz zaczekać przez 4 tygodnie. Po upływie tego czasu syrop powinien mieć kolor złota, albo świeżo zaparzonej herbaty. Kiedy wygląda już atrakcyjnie syrop wykrztuśny należy przecedzić oraz przelać do ciemnych butelek. W chłodnym pomieszczeniu mogą wytrzymać nawet 8 miesięcy.
Syrop z cebuli
Chyba każdy jest świadomy tego jak zdrowa jest cebula. Jest to związane z wieloma witaminami, związkami siarki, olejkami eterycznymi i pierwiastkami, które się w niej znajdują. Cebula sprawia, że maleje szansa na zmaganie się z nowotworami oraz innymi schorzeniami. Zmniejsza ona ciśnienie tętnicze krwi oraz zapobiega pojawianiu się zakrzepów (działa rozrzedzająco na krew). To jednocześnie cenny i całkowicie naturalny antybiotyk, który wykazuje działanie grzybobójcze. Można go stosować w trakcie problemów z zaparciami oraz schorzenia związane z woreczkiem żółciowym. Cebula sprawia również, że w organizmie zmniejsza się poziom insuliny, czyli powinni po nią sięgać wszyscy, którzy muszą radzić sobie z cukrzycą. Aby przygotować syrop wykrztuśny z cebuli należy pokroić ją w plastry i następnie przesypać cukrem bądź zalać miodem. Następnie odstawić pod przykryciem i czekać aż wypuści sok. Tak przygotowany syrop nie tylko dobrze smakuje, ale przede wszystkim posiada szereg cennych właściwości. Pomaga w trakcie zmagania się z kaszlem, suchym i bolącym gardłem oraz w trakcie innych dolegliwości. Przeziębienie i grypa to już dłużej nie problem z tak skutecznym wsparciem.
To tylko przykłady syropów domowej roboty. Posiadają one szereg cennych właściwości, a przede wszystkim są zdrowsze nić produkty, które nabywa się aptekach. Warto się do nich przekonać i szybko wyzdrowieć.