Flora bakteryjna jelit – czym jest oraz jak ją odbudować?

Flora bakteryjna jelit – czym jest oraz jak ją odbudować?

Flora bakteryjna jelit odgrywa ogromną rolę w zachowaniu zdrowia, a jej zaburzenie może przyczynić się do rozwoju poważnych schorzeń. W przypadku wystąpienia zaburzeń należy podjąć działania mające na celu odbudowę flory bakteryjnej, takie jak m.in.: zastosowanie odpowiedniej diety lub stosowanie probiotykoterapii. Czym jest oraz jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Flora bakteryjna jelit – czym jest oraz jakie są jej funkcje?

Flora bakteryjna jelit jest terminem, który obejmuje wszystkie bakterie zasiedlające jelita. Może się ona składać nawet z 1500 różnych gatunków bakterii, a jej dokładny skład jest wyjątkowy i odmienny dla każdej osoby i zmienia się w ciągu życia w wyniku takich czynników jak wiek, stosowana dieta czy antybiotykoterapia.

Nie jest możliwe dokładne określenie tego, jak powinien wyglądać prawidłowy skład flory bakteryjnej. Jednak wiadome jest to, które z bakterii wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie (takimi są np. bakterie z rodzaju Lactobacillus), a które mogą doprowadzić do rozwoju chorób (za bakterie chorobotwórcze uznaje się np. te z rodzaju Clostridium).

Właściwa flora bakteryjna jelit (cechująca się przewagą korzystnej dla niej bakterii) jest niezbędna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu, w związku z pełnionymi przez nią funkcjami, do których zalicza się:

  • rozkładanie resztek pokarmowych,
  • stymulowanie układu odpornościowego,
  • wytwarzanie witaminy K oraz witamin z grupy B,
  • zwiększenie przyswajalności elektrolitów i składników mineralnych,
  • ochronę organizmu przed toksynami i drobnoustrojami chorobotwórczymi,
  • odżywianie komórek jelit przy użyciu własnych metabolitów,
  • zapewnienie ciągłości nabłąka jelitowego.

Czym spowodowane są zaburzenia flory bakteryjnej jelit?

W przypadku, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy bakteriami korzystnymi dla organizmu a tymi potencjalnie chorobotwórczymi lub chorobotwórczymi (przeważająca ilość bakterii niekorzystnej), pojawia się tzw. dysbioza jelitowa.

Dysbioza jelitowa może być wywołana takimi czynnikami, jak:

  • antybiotykoterapia – skutkuje ona zmianą składu mikroflory jelit, ograniczeniem jej gatunkowego różnicowania oraz zmniejszeniem liczby bakterii jelitowych. Nawet krótkotrwałe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do dysbiozy, a odbudowa flory bakteryjnej jelit po antybiotykoterapii może potrwać tygodnie lub miesiące,
  • niewłaściwa dieta, która jest uboga w błonnik oraz zawiera dużą ilość produktów wysokoprzetworzonych,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • długotrwały stres,
  • zanieczyszczenie środowiska (metale ciężkie, pestycydy).

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Dzięki badaniu mikroflory bakteryjnej możliwe jest określenie ilości obecnych w jelicie bakterii – zarówno tych chorobotwórczych, jak i korzystnych. W przypadku gdy flora bakteryjna jest zaburzona, należy zastosować działania mające na celu jej odbudowę.

Podstawowym i najczęstszym działaniem w takiej sytuacji jest stosowanie preparatów zawierających probiotyki i prebityki (np. Biopron 9).