Helicobacter pylori staje się odporna na antybiotyki- jak ją zwalczyć inaczej?

Helicobacter pylori staje się odporna na antybiotyki- jak ją zwalczyć inaczej?

Bakteria jelitowa Helicobacter pylori jest odpowiedzialna za wiele chorób układu, a także podejrzewa się ją o powodowanie miażdżycy, czy depresji. Gdy pojawiają się objawy chorobowe, leczenie polega głównie na antybiotykoterapii. Niestety bakteria ta, staje się coraz bardziej odporna na antybiotyki. Co robić?

Surowe jaja prosto od kury mobilizują organizm do walki z bakterią.

Z surowych żółtek jaj pozyskiwane są przeciwciała ptasie w klasie IgY, inaczej immunoglobulina igY, która reaguje na obecność substancji obcej w organizmie, stymulując układ odpornościowy do walki z bakteriami m.in. Helicobacter pylori. Na rynku dostępne są preparaty z wyizolowanymi przeciwciałami ptasimi IgY. Badania nad skutecznością tych przeciwciał nadal trwają, jednak już dziś wiadomo, że surowe żółtka jaj są świetnym przeciwutleniaczem oraz zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Nie każdy ma jednak dostęp do jaj wiejskich, dlatego, aby chronić się przed zatruciem salmonellą, zaleca się zanurzenie jaj na kilka minut w roztworze sody. Warto mieć na uwadze fakt, że obróbka termiczna jajek, czyli np. smażenie, czy gotowanie na twardo, powoduje, że jajko traci większość swoich zdrowotnych właściwości.

Korzeń lukrecji- w jaki sposób może pomóc zwalczyć Helicobacter pylori?

Korzeń lukrecji to zioło, które zawiera wiele składników czynnych, a najważniejszym składnikiem, który hamuje wzrost Helicobacter pylori jest kwas glicyretynowy. Substancja ta wykazała również skuteczność wobec tych szczepów bakterii, które były odporne na klarytromycynę. Korzeń lukrecji działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, zapobiega powstawaniu wrzodów, oraz przyspiesza gojenie się już istniejących wrzodów. Napar i odwar z lukrecji należy pić od 2 do 4 razy dziennie po 1 szklance. Jednak zioło to może być stosowane nie dłużej niż miesiąc, a osoby z nadciśnieniem powinny być czujne, ponieważ długotrwale stosowana lukrecja może przyczynić się do powstawania obrzęków. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, laktacja, niewydolność nerek i wątroby.

Imbir, żurawina i zielona herbata skuteczne w walce z uporczywą bakterią.

Imbir jako środek na mdłości ciążowe oraz chorobę lokomocyjną hamuje wzrost bakterii oraz zapobiega powstawaniu wrzodów. Tymianek jest naturalnym i najsilniejszym środkiem przeciwbakteryjnym. Badania wykazały, że ekstrakt z tymianku hamuje wzrost i przyspiesza usuwanie z organizmu bakterii Helicobacter pylori. Skuteczna w łagodzeniu infekcji dróg moczowych żurawina, ma również korzystny wpływ na układ pokarmowy- zapobiega przyleganiu bakterii do ścian żołądka. Poza tym żurawina wykazuje skuteczne działanie w usuwaniu bakterii z organizmu, nawet tych najbardziej odpornych na działanie antybiotyków. Sok żurawinowy tworzy naturalną barierę ochronną organizmu przed wrzodami oraz drobnoustrojami. Związki takie jak: gallokatechiny, epikatechiny oraz garbniki katechinowe doskonale radzą sobie z bakterią Helicobacter pylori. Substancje te są składnikami zielonej herbaty, dlatego w walce z tą bakterią warto sięgać właśnie po ten napój.