Idealne zestawy garnków – co powinny zawierać?

Idealne zestawy garnków – co powinny zawierać?

Spalony lub zniszczony garnek, a może wyposażenie nowej kuchni? W każdym z tych przypadków czeka nas wybór nowych naczyń. Jednak kupując jeden garnek, można często przepłacić. Zdecydowanie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem są gotowe zestawy garnków. Nawet w przypadku, gdy potrzeby jest tylko jedno naczynie, warto zdecydować się na niewielki komplet. Nierzadko bowiem zestaw garnków ma korzystniejszą cenę niż pojedyncza sztuka. Poza bardziej opłacalną ceną, do wyboru całego kompletu mogą przekonywać dołączone pokrywki, dzięki którym całość jest dobrze dopasowana pod względem wykończenia czy koloru.

Małe zestawy garnków

Nawet gdy istnieje potrzeba zakupu jednego naczynia, warto sięgnąć po zestawy garnków, które obejmują nawet 3 sztuki. Najczęściej są to proste zestawy złożone z jednego typu garnków na zupy i potrawy, które różnią się wyłącznie pojemnością. Dołączone do nich pokrywki sprawiają, że przy jednym zakupie można zyskać w pełni wyposażone naczynia, utrzymane w jednolitym stylu. Jeśli jednak potrzebne są inne modele garnków, warto zdecydować się na bardziej rozbudowany zestaw z kilkoma elementami.

Rozbudowane zestawy garnków

Większe zestawy garnków to większe możliwości w gotowaniu. Jest to najlepszy wybór, jeśli potrzebny jest zakup naczyń do nowej kuchni lub po prostu gruntowna wymiana jej wyposażenia. Zestawy garnków mogą mieć 5 i więcej elementów. Ich ilość uwzględnia zarówno naczynia, jak i dołączone do nich pokrywki. Duże zestawy garnków obejmują naczynia o różnej pojemności, a także rondelki i patelnie również o zróżnicowanej wielkości. Czy takie elementy będą przydatne, zależy wyłącznie od indywidualnych predyspozycji. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie w przypadku dużej rodziny, częstego gotowania czy przyrządzania bardzo różnorodnych potraw.

Jak wybrać idealny zestaw garnków?

Zestawy garnków to inwestycja na lata. W związku z tym lepiej zdecydować się na wyższą cenę ze względu na lepszy materiał niż wybierać najprostsze modele, które szybko się zniszczą. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę wybranego surowca – stal nierdzewna będzie solidna i odporna na uszkodzenia, z kolei powłoka non-stick chroni przed przypaleniem naczyń. Wykończenie warstwą nieprzywierającą jest ważne szczególnie w przypadku zestawów, w których znajduje się patelnia. Narażona na wysokie temperatury będzie wtedy wygodna w użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę również na elementy wykończeniowe – uchwyty garnka i pokrywki, które najlepiej, gdy się nie nagrzewają.  Zanim wybierzemy konkretny komplet, trzeba również sprawdzić, na jakich typach kuchenek można używać naczyń. Istotna jest informacja o możliwości mycia w zmywarce czy używania w mikrofalówce lub piekarniku. Zaletą w zestawie garnków będzie grube, kilkuwarstwowe dno – naczynie będzie lepiej rozprowadzać ciepło i dłużej utrzymywać wysoką temperaturę. Warta podkreślenia jest umieszczoną w środku niektórych garnków miarka do dokładnego odmierzania składników. Ważną, choć nie najważniejszą cechą gotowego kompletu jest ich wygląd – najlepiej kolorystycznie dopasowany do wystroju kuchni. Niezależnie od tego jak bardzo dbamy do nasze zestawy garnków, żaden z nich nie będzie nam służył wiecznie, dlatego widząc znaczące ich zużycie zdecydujmy się na zakup nowego pamiętając o właściwej utylizacji wyrzucanych garnków. Zgodnie z obowiązującymi zasadami recyklingu garnki powinniśmy wyrzucać do kosza w kolorze żółtym.