Ból kolan doskwiera nie tylko sportowcom i osobom starszym. To najczęstsze dolegliwości stawowe pojawiające się u człowieka, mające swoje źródło w w różnych przyczynach. Przeciążenia, uszkodzenia mechaniczne, ale też zwyrodnieniowe problemy – to tylko kilka przyczyn wywołujących przykre dolegliwości z kolanami.
Dlaczego kolano boli?
Powierzchnie stawowe kości kolana pokryte są chrząstką stawową. Kolano stabilizowane jest przez więzadła oraz mięśnie uda i podudzia, dzięki temu można nim poruszać, zginać, prostować itd. Jest to jedne z najbardziej obciążanych stawów, dlatego tak bardzo trzeba uważać, aby nie narażać swoich kolna na urazy mechaniczne i przeciążenia. Oprócz tego ważna jest tez odpowiednia dieta, dzięki której układ kostny i mięśniowy mogą funkcjonować perfekcyjnie.
Uszkodzeniu ulegają różne części kolana: łąkotki, więzadła, chrząstka stawowa ale też staw rzepkowo-udowy. Ból towarzyszący tym urazom może być tępy, ostry, klujący i rwany, zależnie też od stopnia uszkodzenia. Obok przeciążeń i urazów kolana bardzo często za ból odpowiadają zwyrodnienia chrząstki stawowej, szczególnie u osób po 50 roku życia. Ta degeneracja postępuje wolno, dlatego nie od razu można zareagować, co sprawia, że później coraz trudniej leczyć powstałe już zmiany zwyrodnieniowe.
Stabilizator na kolano – niezbędny przy uszkodzeniach stawu
Stabilizator na kolano jest często nieodzowny przy różnego rodzaju dolegliwościach kolanowych. Używa się go przede wszystkim wtedy, gdy pojawi się stan zapalny, ból reumatyczny, obrzęk, skręcenie lub stłuczenie i różne urazy mechaniczne. W każdym dobrym sklepie lub aptece można dostać dobrej jakości stabilizatory na kolana, które różnią się od siebie stopniem miękkości i rozmiarami.
Do czego służą? Ich zadanie polega na usztywnieniu stawu kolanowego i wspomaganiu leczenia urazu. Odciążają rzepkę kolanową i uniemożliwiają jej przemieszczanie się, co ma szczególne znaczenie przy urazach właśnie tej części kolana. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru stabilizatora na kolano. Musi być idealnie dobrany do obwodu stawu, bo w innym przypadku komfort noszenia będzie zły i leczenie nie przyniesie spodziewanych efektów.
Stabilizator na kolano – miękki i twardy
Miękki stabilizator na kolano używany jest przede wszystkim w przypadku wystąpienia mniejszych urazów. Za jego pomocą można leczyć uszkodzenia wewnątrz stawowe, usprawniać receptory czucia i wspierać regenerację stawu rzepkowo-stawowego. Z kolei stabilizator twardy używany jest przy leczeniu cięższych urazów, wtedy gdy potrzebne jest większe wsparcie dla stawu. Zapinany jest najczęściej an mocny rzep i nierzadko posiada dodatkowe konstrukcje, dzięki którym kolano jest solidnie usztywnione. Wykonanie codziennych czynności w tego typu stabilizatorze na kolano jest utrudnione.
Oprócz tego trzeba pamiętać o odpowiedniej podaży wapnia, białka i witaminy D3 i K2. Nie można też zapominać o codziennej dawce ruchu, dzięki której produkowana jest macierz kostna i wzmacnia się gorset mięśniowy stabilizujący sylwetkę.