Decydując się na zakup schodów drewnianych, przychodzi czas, kiedy to trzeba dokonać ważnego wyboru. Pomimo że oferta jest dość szeroka, wciąż najwięcej klientów decyduje się na konstrukcje drewniane. Tu również wachlarz jest duży – w przypadku rodzaju drewna do dyspozycji są nie tylko gatunki rodzimego pochodzenia, ale również egzotyczne. Bez względu na typ oraz pochodzenie surowca, po pewnym czasie ulega ono zniszczeniu. Jak o nie dbać, aby temu zapobiec? Który sklep z chemią warto odwiedzić?
Pielęgnacja schodów drewnianych – najważniejsze informacje
Z racji tego, iż niepielęgnowane schody drewniane mogą ulec zniszczeniu, warto dbać o ich drewniane elementy, zwłaszcza że są one szczególnie narażone na codzienną eksploatację. Z tego względu trzeba pielęgnować je ze zdwojoną troską. Bez właściwej dbałości, stopnie schodów mogą ulec intensywnemu i szybkiemu starciu. Piękne i błyszczące powierzchnie zostaną zastąpione licznymi wytarciami i rysami.
Aby uchronić schody od takiego stanu rzeczy, warto je dokładnie oczyścić. Podczas mycia drewnianych powierzchni należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż duża ilość wody jest zupełnie niewskazana. Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, iż silnie absorbuje wodę. Przyczynia się to do katastroficznych skutków. Należy więc zrezygnować z mycia schodów mopem. Do ich przetarcia dopuszczalna jest natomiast mocno wyciśnięta, miękka i lekko wilgotna ściereczka.
Sklep z chemią – w jakie środki warto się zaopatrzyć podczas mycia drewnianych schodów?
Równie niebezpieczne co spore ilości wody, są środki chemiczne. Większość z nich zawiera liczne substancje żrące, które mogą bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia drewna, przenikając do jego struktury i pozbawiać go dawnego blasku. W takiej sytuacji w wielu przypadkach jakiekolwiek działania mające na celu ratowanie drewna nie przynoszą zadowalających rezultatów. Niezbędna może okazać się całkowita wymiana konstrukcji.
Odwiedzając sklep z chemią, zaleca się dokonać zakupu specjalnych preparatów przeznaczonych właśnie do drewna. Utrwalają one efekt, jakim cechują się schody lakierowane oraz zapobiegają ścieraniu się ich powierzchni. Radzą sobie również z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Warto zwrócić także uwagę na to, aby nie zawierały wosku. W przeciwnym razie podczas renowacji schodów może dojść do konieczności zeszlifowania ich warstwy wierzchniej.
Nawet w przypadku zdecydowania się na zakup drewnianych schodów, to często zawierają one elementy wykończone z innych surowców, np. metalowe lub szklane balustrady. Nie wolno również zapomnieć o ich właściwej pielęgnacji. Czyszczenie elementów szklanych jest takie samo jak mycie okien. Warto przetrzeć je ściereczką nasączoną wodą oraz niewielką ilością płynu bądź specjalnym detergentem do mycia szyb. W przypadku tego ostatniego zaleca się zwrócić szczególną uwagę, aby nie pozostawić nieestetycznych i niepożądanych smug.
W jakich przypadkach czyszczenie drewnianych schodów przestaje być skuteczne?
Czasem jednym sposobem na to, aby przywrócić drewnianym schodom dawny wygląd, jest ich renowacja. Nie jest ona skomplikowanym zabiegiem i nie wymaga pomocy specjalisty – można wykonać to samemu. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Do usunięcia zniszczonej i złuszczonej wierzchniej warstwy przyda się szlifierka lub papier ścierny. Kolejno na powierzchnię schodów zaleca się zaaplikować wybrany preparat ochronno-dekoracyjny. W zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest lakier. Na rynku dostępne są wersje szybkoschnące, które znacznie przyspieszają pracę.
Wymiana drewnianych schodów jest kosztowną inwestycją. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, należy poświęcić schodom nieco czasu i uwagi. Ich czyszczenie nie jest trudne i wymagające, a pozwala narachowanie blasku na długie lata.