Dobre smoczki wspierają dziecko w jego rozwoju oraz zaspakajają jego normalne potrzeby. Niestety u każdego malucha nadejdzie taki czas, gdy należy go odstawić. Pożegnanie ze smoczkiem może być procesem bezproblemowym – jakby przebiegał on mimochodem. Niestety bywają sytuacje, iż maluch jest mocno przywiązany do ssania smoczka, a rodzice często stosują go jako swoisty „uspokajacz” i panaceum na płacz dziecka. Jak powinno wyglądać odstawienie smoczka u dziecka?
Kiedy jest najlepszy czas, aby oduczyć dziecko ssania smoczka?
Smoczek jest istotnym przyborem pomagającym rodzicom w wychowaniu niemowlaka. Jednak z czasem przestaje on być potrzebny, a użytkowanie tego cudownego „uspokajacza” może nawet przynieść więcej szkody niż pożytku – szczególnie dla dziecka. Rodzice decydują się na oduczenie dziecka ssania smoka, jednak maluch nie koniecznie musi być pozytywnie nastawiony do tego pomysłu. Niektórym dzieciom, mocno przywiązanym do smoka, trudno jest tak gwałtownie z niego zrezygnować.
Pediatrzy uważają, iż odpowiednim momentem na odzwyczajenie malucha od smoka jest czas, gdy dziecko ma 3-6 miesięcy. W tym wieku odruch ssania jest wystarczająco wypracowany, a uwagę malucha można łatwo odwrócić pokazywaniem mu różnych przedmiotów lub zaśpiewaniem piosenki. Troszkę później, około siódmego miesiąca życia niemowlę zdobywa wiele nowych umiejętności, w związku z czym smoczek przestaje być atrakcyjny. Za przełom uważane są również pierwsze urodziny dziecka, kiedy to roczny maluch zaczyna chodzić i z większą intensywnością poznawać otaczający go świat – wtedy to już zupełnie smoczek staje się niepotrzebny.
Jakie są wady ssania smoczka?
Smoczek, niezależnie czy jest on dobrej firmy (np. smoczek dr browns) czy zwykły, posiada swoje wady i zalety. Za największą wadę uważa się przyczynienie do powstania wady zgryzu. Ponadto zdarza się, iż długotrwałe ssanie smoczka może być przyczyną problemów niemowlęcia z jedzeniem z butelki czy ze ssaniem piersi. Niektórzy specjaliści twierdzą, że dzieci intensywniej przywiązane do smoczka później zaczynają mówić i mogą mieć problemy emocjonalne – w szczególności związane z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. Ssanie smoczka przez dzieci do drugiego roku życia może doprowadzić do wystąpienia jakichś zaburzeń. Lepszym wyborem jednak jest ssanie smoczka przez malucha niż ssanie kciuka.
Jak powinno przebiegać pożegnanie dziecka ze smoczkiem?
Metod na odzwyczajenie dziecka ssania smoka jest wiele. Niestety nie zawsze są one efektywne w krótkim czasie. Czasem wymagają ogromnej cierpliwości. Większość malcy na szczęście dość szybko i bezproblemowo odzwyczaja się od ssania smoczka. Jednak są i takie dzieci, które na takie pożegnanie reagują buntem i płaczem. Wielu rodziców wmawia maluszkowi, iż smoczek się zgubił bądź, że mama zapomniała go zabrać, np. z placu zabaw, na którym ostatnio była z malcem. Jednak dużo lepszym pomysłem jest opowiedzenie dziecku bajki i doprowadzenie do sytuacji, w której dziecko samo zrezygnuje ze smoczka i na dobre się z nim pożegna. Mimo wszystko rodzice powinni być stanowczy – nawet wtedy, gdy dziecko zmieni zdanie i będzie chciało odzyskać smoczek.