Jak poprawić perystaltykę jelit?

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Perystaltyka jest ruchem nerwowo-mięśniowym, który jest niezbędny do sprawnego przesuwania się treści pokarmowej wzdłuż przewodu pokarmowego. Wiele uciążliwych dolegliwości może właśnie być spowodowanych tą dolegliwością. Na szczęście na rynku dostępne są leki mające na celu poprawienie perystaltyki jelit, a także zwiększenie zawartości wody i elektrolitów w świetle jelita grubego. Czym jest oraz jak poprawić perystaltykę jelit?

Czym dokładnie jest ruch perystaltyczny jelit?

Perystaltyka jest określeniem, wtóre – wbrew powszechnej opinii – nie dotyczy jedynie jelit. Rozpoczyna się ona już w przełyku i kończy dopiero w odbytnicy. Tak więc perystaltyka jest całościowo pojętym odruchem nerwowo-mięśniowym umożliwiającym przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż całego przewodu. Odruch ten zapoczątkowany zostaje poprzez rozciągnięcie ściany przewodu w wyniku pojawienia się w nim pokarmu. Na jego aktywność (skurcze i rozkurcze mięśni układu oddechowego) ma wpływ przede wszystkim układ autonomiczny. Właśnie dlatego uznaje się, iż perystaltyka ma swój początek w przełyku. Fala perystaltyczna przesuwa treść pokarmową z prędkością 2-25 cm/s. Leniwa perystaltyka jelit ma miejsce, kiedy to treść przesuwa się zbyt wolno, natomiast wzmożona perystaltyka jelit w wyniku zbyt dynamicznego przemieszczania się treści pokarmowych.

Zaburzenia perystaltyki jelit – jakie są ich przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń perystaltyki jelit zaliczane są:

  • Stres – w wyniku negatywnych emocji człowiek oddziałuje na pracę układu mięśniowego – pośrednikiem jest układ autonomiczny, który wchodzi w skład układu nerwowego.
  • Choroby w obrębie jamy brzusznej – nadmierna lub głośna perystaltyka jelit może być również wynikiem stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej,
  • Choroby neurologiczne – zaburzenia kontroli nad perystaltyką mogą być wywołane uszkodzeniami lub zniszczeniami ośrodkowego układu nerwowego (OUN) bądź układu autonomicznego.
  • Leki – problemy związane z perystaltyką jelit bardzo często powstają w wyniku stosowania antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną jelit.

Objawy zaburzeń perystaltyki jelit

Objawy zaburzeń perystaltyki jelit wiążą się przede wszystkim z ich przyspieszoną bądź spowolnioną aktywnością:

  • wsteczna perystaltyka jelit objawia się wymiotami,
  • wzmożona perystaltyka jelit przejawia się silnymi bólami brzucha i biegunkami,
  • zmniejszona perystaltyka jelit objawia się nadmiarem wydzielanych gazów, uporczywymi zaparciami, uczuciem ciężkości oraz bólami brzucha.

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Zazwyczaj leki mające na celu poprawę perystaltyki jelit (np. pikopil) stosuje się, gdy przyczyną z układem pokarmowym jest stres. Poprawie perystaltyki sprzyja zmiana nawyków żywieniowych – rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów oraz włączenie produktów bogatych w błonnik. Ponadto probiotyki chronią florę bakteryjną oraz minimalizują w ten sposób ryzyko uszkodzeń.