Każdego dnia ktoś z nas zmaga się z różnego rodzaju ranami. Mogą one powstać na skutek kontaktu delikatnej skóry z ostrą krawędzią papieru, niekiedy natomiast są dużo poważniejsze i mogą sięgnąć nawet naszych narządów wewnętrznych. Jak postępować w przypadku powstania rany na naszej skórze?
Rodzaje ran
Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów ran. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, a to powoduje, że również sposoby ich opatrywania różnią się od siebie. Najczęściej występującymi ranami są otarcia naskórka. Dotyczą one wyłącznie zewnętrznej warstwy skóry. Zazwyczaj nie pojawia się w ich przypadku krwawienie, a jeśli już, to jest ono bardzo delikatne. Nie należy jednak bagatelizować tego typu ran, ponieważ zaniedbane mogą być przyczyną zakażeń. Kolejnym bardzo często występującym typem zranień są rany cięte. Powstają one na skutek kontaktu skóry z ostrym narzędziem, na przykład z nożem czy z kawałkiem szkła. Najczęściej rany te dość intensywnie krwawią, ale również szybko się goją. Nieco rzadziej występują rany kłute, które mogą być zadane przedmiotami, takimi jak nóż czy gwóźdź. Niekiedy sięgają one bardzo głęboko, a przez to mogą spowodować poważne uszkodzenia tkanek. Bardzo niebezpieczny przy tego typu ranach jest często pojawiający się krwotok wewnętrzny. Inne rodzaje zranień, występujące nieco rzadziej, to rany szarpane, tłuczone lub kąsane. Pamiętajmy, że w przypadku rany kąsanej istnieje duże ryzyko zakażenia wścieklizną, szczególnie jeśli ukąszenie nastąpiło ze strony nieznanego zwierzęcia, co do którego nie mamy pewności, czy było zaszczepione.
Jak opatrywać rany?
Opatrywanie ran to bardzo ważna umiejętność, która może przydać się w naszym codziennym życiu. Niejednokrotnie na pewno sami w jakiś sposób się zraniliśmy lub byliśmy świadkami urazów bliskich nam osób. Prawidłowe opatrzenie rany jest niezwykle istotne, ponieważ decyduje o tym, jak w późniejszym czasie się ona zagoi i czy nie wystąpią żadne komplikacje. Na początku należy ranę oczywiście oczyścić. Pierwszym krokiem powinno być dokładne przemycie jej wodą. Następnie (jeśli mamy taką możliwość) użyjmy środka, który zabije bakterie (np. wody utlenionej). Po krótkim czasie powinniśmy zauważyć znaczne zmniejszenie krwawienia. Wówczas należy zastosować odpowiedni opatrunek. W zależności od rozległości i rodzaju rany może to być plaster lub sterylna gaza. Warto zwracać uwagę na to, z jakich produktów korzystamy. Powinny to być środki od sprawdzonych producentów, jak na przykład Bactigras, Matopat czy Hydrofilm.