Ból brzucha i podwyższona temperatura stanowią dość częstą dolegliwość u dzieci. Przeważnie dolegliwości te nie są groźne i szybko ustępują – w wyniku wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak ból brzucha i wysoka gorączka, powyżej 38-39 stopni Celsjusza, mogą stanowić powód do zmartwień. Jakie są przyczyny bólu brzucha i temperatury u dzieci? Co robić, gdy dziecko ma gorączkę i skarży się na ból w okolicach brzucha?
Przyczyny gorączki i bólu brzucha u dziecka
Przyczyną gorączki i towarzyszącej jej bólowi brzucha najczęściej są infekcje. Dolegliwości te, mogą mieć miejsce w takich sytuacjach jak:
- zatrucie pokarmowe – pasożytnicze lub bakteryjne,
- zakażenie przewodu pokarmowego,
- zakażenie innych narządów lub układów, m.in.: układu moczowego (zapalenie drug moczowych) bądź układu oddechowego (angina lub zapalenie ucha środkowego).
Dzieci, które zmagają się z gorączką i bólem brzucha, mogą ponadto pojawić się objawy w postaci dreszczy, osłabienia, utraty apetytu oraz bóli stawów i mięśni.
Głównym powodem pojawienia się gorączki i bólu brzucha może być zapalenie żołądka i jelit (nieżyt żołądka i jelit), które powszechnie są określane jako grypa żołądkowa. Dolegliwości w tym przypadku wywołane są zazwyczaj przez rotawirusa lub norowirusa, rzadziej przez bakterie, toksyny czy pasożyty. Za najczęstsze objawy tej dolegliwości (poza skurczami brzucha i gorączką) uznawane są: nudności i wymioty, wodnista biegunka oraz bóle mięśni. Co więcej, w sytuacji, kiedy infekcja jest spowodowana wirusami, w stolcu może pojawić się śluz i krew. Przeważnie objawy stanu zapalnego żołądka i jelit są łagodne. Należy jednak pamiętać, iż w związku z biegunką i wymiotami może dojść do odwodnienia organizmu, które jest bardzo niebezpieczne dla dzieci.
Inną przyczyną bólu brzucha i temperatury może być zapalenie wyrostka robaczkowego. W tym przypadku dolegliwościom bólowym bardzo często towarzyszą wymioty. W początkowej facie ból pojawia się w śródbrzuszu, a wraz z rozwojem stanu zapalnego w jamie otrzewnej – w okolicy podbrzusza, po prawej stronie. Powyższa sytuacja wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej i leczenia operacyjnego.
Wysoka gorączka i ból brzucha u dziecka – leczenie
Leczenie dzieci, u których pojawiają się objawy w postaci gorączki lub stanu podgorączkowego i bólu brzucha zależne jest od przyczyny, od której powstały. W przypadku, gdy dolegliwości wywołane zostały zakażeniem przewodu pokarmowego lub zatruciem, leczenie oparte jest o podanie dziecku doustnego płynu nawadniającego. Niniejsze postępowanie jest wręcz wskazane, ponieważ dziecko narażone jest na odwodnienie wskutek zaistniałej biegunki i towarzyszącym jej wymiotom. Doustne płyny nawadniające warunkują lepsze wchłanianie wody oraz dostarczają elektrolitów i glukozy. W sytuacji, gdy u dziecka pojawiła się wysoka gorączka i skarży się ono na silne bóle, warto zastosować naturalne leki przeznaczone dla najmłodszych, które zmniejszają odczucie występujących objawów. Jednym z takich preparatów jest lek Ibufen junior.