Długotrwały, uporczywy kaszel jest prawdopodobnie symptomem choroby. Nie należy tego objawu lekceważyć. Powinniśmy jednak działać rozważnie, aby nie pogorszyć swojego stanu nieodpowiednio dobranymi lekami.
Kaszel suchy i mokry
Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy rozpoznać, jaki rodzaj kaszlu nam doskwiera. Kaszel mokry połączony jest z intensywnym odkrztuszaniem gęstej, lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy mu głęboki, bulgoczący dźwięk. Jego przyczyną jest rozwijająca się infekcja. Suchy kaszel natomiast jest duszący i dźwiękiem przypomina poszczekiwanie. Towarzyszy mu uczucie łaskotania w gardle. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Zwykle pojawia się, gdy infekcja dopiero się zaczyna. Bywa także symptomem alergii lub astmy. Zdarza się, że jest reakcją na przyjmowane leki.
Jak leczyć suchy kaszel?
Jeśli pojawi się suchy kaszel i po kilku dniach nie zmieni się naturalnie w mokry, a w organizmie rozwija się infekcja, należy zacząć stosować preparaty, które umożliwią odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Leki na suchy kaszel zwykle rozrzedzają wydzielinę i pobudzają odruch kasłania. Dostępne są także środki działające odwrotnie – hamują kaszel. Stosuje się je, gdy kaszel jest wyjątkowo uporczywy i męczący. Zażywa się je najczęściej na noc, ponieważ suchy kaszel często utrudnia, a nawet uniemożliwia zasypianie. Niektóre preparaty zawierają składniki łagodzące podrażnienia błony śluzowej wywołane uporczywym kaszlem. Leki hamujące odruch kasłania często podaje się pacjentom, którzy niedawno przeszli zabiegi operacyjne. Kaszel jest odruchem wymagającym od organizmu dużego wysiłku, który po interwencjach chirurgicznych nie tylko nie jest wskazany, ale może być szkodliwy. Leki na kaszel mają najczęściej postać syropu. Podaje się je także w formie tabletek. Niektóre z nich zawierają składniki ziołowe. Należy zawsze sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś z komponentów.