Jak sobie radzić z piekącymi i podrażnionymi oczami?

Jak sobie radzić z piekącymi i podrażnionymi oczami?

Szczypiące, podrażnione, piekące i łzawiące oczy to dokuczliwy problem, na który dość często cierpią użytkownicy soczewek kontaktowych i potrafi mocno utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Na rynku dostępnych jest wiele kropli do oczu pomagających zwalczyć tę dolegliwość – jednak czy są one skuteczne?  Jakie są przyczyny piekących oczu oraz jak sobie z nimi radzić?

Główne przyczyny podrażnień oczu

Zaczerwienione i piekące oczy mogą mieć wiele przyczyn. Za jedną z nich uważane jest przebywanie w suchych pomieszczeniach z ogrzewaniem lub klimatyzacją, które prowadzą do osuszenia powietrza. To w konsekwencji prowadzi do zaburzeń filmu łzowego, który jest odpowiedzialny za nawilżenie oka i sprawić pojawienie się dyskomfortu. Ponadto częste korzystanie z urządzeń elektronicznych również ma negatywny wpływ na kondycje oczu. A wszystko dlatego, iż wpatrując się w nie, zmniejsza się częstotliwość mrugnięć, co prowadzi do słabszego nawilżenia narządu wzroku. Pieczenie oczu może być również związane z zanieczyszczeniem powietrza – zwłaszcza zimą, kiedy to w powietrzu unoszą się pyły tworzące smog. Problem znany jest także osobom, które noszą soczewki kontaktowe – spowodowany jest np. źle dobranymi soczewkami, nieprawidłowym ich czyszczeniem czy zbyt długim noszeniem i spaniem w soczewkach.

Oczy mogą być również podrażnione przez różne dolegliwości ze strony naszego organizmu m.in. zespół suchego oka (schorzenie polegające na wytwarzaniu niewystarczającej ilości łez przez kanały łzowe) czy alergie. Zdarza się, iż łzy mogą posiadać niewłaściwy skład, w którego efekcie szybciej wysychają. Na wystąpienie podrażnień mają również wpływ zmiany hormonalne i przyjmowanie niektórych leków. Piekące oczy mogą także świadczyć o pojawieniu się zapalenia spojówek, które jest wywołane przez drobnoustroje. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u okulisty, który zadecyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. W przypadku infekcji bakteryjnej prawdopodobnie zaleci on stosowanie specjalnych kropli leczniczych z antybiotykiem, dostępnych jedynie na receptę.

Sposoby na poradzenie sobie z piekącymi oczami

Za najprostszą metodę radzenia sobie z pieczeniem oczu uważa się stosowanie kropli nawilżających (np. thealoz duo). Wiele z nich daje natychmiastowe ukojenie i eliminuje uczucie dyskomfortu na jakiś czas. W szczególności warto sięgnąć po preparaty posiadające w swoim składzie hialuronian sodu, który występuje w naturalnych łzach – dlatego takie krople nazywane są sztucznymi łzami. W sprzedaży są również dostępne specjalne krople dla użytkowników soczewek, które można stosować bez uprzedniego zdjęcia soczewek. Obecnie dostępne są także płyny dla osób z wrażliwymi oczami, które cechują się łagodniejszym składem.