Jak sprawdzić czujnik ABS?

Jak sprawdzić czujnik ABS?

Masz wrażenie, że w twoim samochodzie nie działa ABS? Być może można sprawdzić to na własną rękę, bez konieczności della udawania się do salonu. Doradzamy jak upewnić się na własną rękę o przyczynie awarii. Dowiedz się, co można zrobić, gdy zachodzi podejrzenie, że ABS w aucie nie działa poprawnie.

Komputer diagnostyczny

Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że najnowsze modele samochodów będą bardzo trudne do samodzielnej diagnostyki. Postępująca komputeryzacja nie ominęła również i tej branży. Dziś bez specjalistycznego komputera z odpowiednim programem, jakim zazwyczaj dysponują jedynie zawodowi mechanicy stacjach diagnostycznych, trudno jest nawet określić przyczynę awarii. Z tego też względu warto pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać samochód właśnie w certyfikowanych stacjach obsługi pojazdów. Niemniej jednak dobrze jest również wiedzieć, jak w razie czego sprawdzić swój własny pojazd. Może okazać się to przydatne w przyszłości.

Miernik napięcia

O ile nowe auta mogą faktycznie okazać się niemożliwe do diagnostyki na własną rękę, starsze modele pojazdów zazwyczaj można zbadać samodzielnie przy użyciu kilku podstawowych narzędzi, jakie można znaleźć we własnym domu. Do takiej podstawowej diagnostyki układu hamującego może wystarczyć zwykły energii elektrycznej. Oczywiście, należy wiedzieć, jak go używać i gdzie przede wszystkim szukać czujników ABS we własnym aucie. Zazwyczaj skrzynka łącząca wszystkie czujniki znajduje się w tylnej części auta, gdzieś pod tylną kanapą. Stamtąd będą wychodziły przewody, które służą właśnie do zasilania czujników ABS, zapewniając ich poprawną pracę. Odnalezienie takiego miejsca nie powinno być trudne, wszystkie niezbędne czynności można wykonać szybko i sprawnie. Najlepiej wybrać takie miejsce, w którym możliwy będzie swobodny dostęp do podwozia auta. Czujniki ABS zazwyczaj umocowane są o zewnętrznej strony koła, więc użycie podnośnika lub kanału będzie sporym ułatwieniem.

Dodatkowa ochrona podczas jazdy

Jak wiadomo, działający ABS pozwala na osiągnięcie większego stopnia bezpieczeństwa podczas jazdy. Dla zapewnienia sobie większego spokoju ducha warto zwrócić uwagę na możliwości oferowane dziś w naszym kraju. Przy zakupie używanego auta można zorientować się w możliwościach uzyskania dodatkowej gwarancji. Takie używane samochody z gwarancją cieszą się coraz większym powodzeniem wśród nabywców, bo zapewniają dodatkową ochronę podczas podróży. To proste rozwiązanie sprawia, że wszystkie ewentualne naprawy nie staną się obciążeniem dla budżetu domowego.