Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Każda, nawet najmniejsza niepełnosprawność ruchowa to duże wyzwanie. Zmaga się z nim nie tylko osoba z dysfunkcją ruchu, ale często także rodzina. Aby zminimalizować problemy dnia codziennego, wystarczy tak zaaranżować dom, aby żyło się w nim bezpiecznie i przyjemnie. W tym artykule podpowiadamy jak ciekawie urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej.

Kabina prysznicowa i wanna – jak zaaranżować tę część łazienki?

Wiadomo, że osoba niepełnosprawna, ma dużą trudność z wejściem samodzielnie pod prysznic czy do wanny. Jeśli pokona ten krok, czekają ją kolejne w trakcie kąpieli. Dlatego też niezbędne są wszelkie poręcze i nadstawki, które ułatwią poruszanie się po łazience w tej strefie. Na pewno kup krzesełko pod prysznic. Musi być ono kompaktowe i stabilne, najlepiej z regulowaną wysokością siedziska. Na nóżkach powinno mieć antypoślizgowe nakładki, aby w czasie kąpieli nie ślizgało się po posadzce.

Bardzo ważne jest również odpowiednie wejście pod prysznic. Osoba niepełnosprawna będzie mieć trudność z pokonaniem dużego progu, dlatego najlepiej zrobić brodzik bardzo płytki ze stali nierdzewnej lub z akrylu. Koniecznie muszą mieć antypoślizgową, ryflowaną powierzchnię, aby można było wziąć bezpiecznie prysznic. Kabina powinna rozsuwać się na boki pod kątem 180 stopni. Możesz też zawiesić w niej zasłonki.

Następna bardzo istota sprawa to bateria z zaworem anty oparzeniowym. Alternatywą są baterie, w których ustawia się temperaturę wody przed kąpielą.

Wanna dla niepełnosprawnych – jaka być powinna?

Nie każdy korzysta z prysznica i nie każdy może sobie pozwolić na umieszczenie w łazience zarówno wanny, jak i prysznica. Jeżeli stoisz przed zakupem wanny, dobrze zastanów się, który model sprawdzi się najlepiej. Zerknij w parametry techniczne i sprawdź, czy akurat ta wanna dla niepełnosprawnych spełnia wszystkie twoje oczekiwania. Czy na pewno nie zajmie za dużo miejsca w łazience, a może jest zbyt mała? Te i wiele innych pytań warto sobie stawiać, zanim kupi się ten jeden, najlepszy model.

Wanna dla niepełnosprawnych musi być stosunkowo niska, aby nie było problemu z wchodzeniem do niej. Dokup nakładkę do siedzenia, którą umieścisz na krawędziach wanny oraz parawan chroniący łazienkę przed zachlapaniem. Nakładki mogą być umieszczone na równi z wanną, ale też głębiej, dla osób z mniejszą niepełnosprawnością ruchową. Popularne stają się też ławki obrotowe, które umożliwiają większy zakres ruchów bez konieczności wstawania.

Jeśli chcesz wydać trochę więcej pieniędzy na stylową i komfortową wannę, zainwestuj w tę z otwieranymi drzwiczkami. Na polskim rynku takie modele pojawiają się coraz częściej i warto się nimi zainteresować. Osoba niepełnosprawna nie powinna mieć żadnego problemu z wchodzeniem i wychodzeniem z kąpieli. Taka wanna dla niepełnosprawnych jest niezwykle bezpieczna i komfortowa.

Deska klozetowa i umywalka również muszą być idealnie dopasowane!

Sedes powinien być umieszczony na wysokości siedziska wózka, aby przesiadanie się nie sprawiało problemów. Dodatkowo możesz umieścić z dwóch stron poręcze, które ułatwią wstawanie i siadanie.

Natomiast umywalka musi być umieszczona na takiej wysokości, aby osoba z niej korzystająca mogła dosięgnąć baterii. Nie powinna być także za głęboka, gdyż wtedy wykonywanie najprostszych czynności przez niepełnosprawną będzie niemożliwe. Najlepiej wybrać bardziej innowacyjne rozwiązania, np. baterię z czujnikiem ruchu. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na rodzaj miski. Osoba z dysfunkcją ruchu potrzebuje więcej miejsca i musi mieć o co się oprzeć. Dlatego preferowane są umywalki szersze i bardziej wypłaszczone.

Nie tylko wanna dla niepełnosprawnych, ale też inne sprzęty infrastruktury łazienkowej są bardzo ważne. Liczy się każdy szczegół wyposażenia wnętrza, bo może on przyczynić się znacznie do poprawy funkcjonowania osoby chorej.