Zachowanie higieny dla każdego jest istotną kwestią. Niestety dla osób niepełnosprawnych korzystanie z łazienki, zamiast kojarzyć się z przyjemnością i wytchnieniem, może przypominać tor przeszkód. Na szczęście, dostępne są rozwiązania, których wcielenie w życie rozwiązuje wiele problemów.
Powierzchnia manewrowa – zapewnij możliwość ruchu.
Powierzchnia manewrowa to ta, na której dla ruchu osoby niepełnosprawnej nie stoją żadne przeszkody i może się ona swobodnie przemieszczać. Szacuje się, że dla wózka inwalidzkiego jest to około 1,5×1,5 metra, nieco mniej dla osoby posługującej się balkonikiem, a jeszcze mniej dla kul. Oszacowanie tej przestrzeni w wielu przypadkach będzie determinowało rozmieszczenie sanitariatów. Następnie należy sprawdzić na jakiej wysokości i w jakiej odległości powinny być umieszczone poszczególne sprzęty, aby niepełnosprawny mógł być w łazience maksymalnie samodzielny. Odległości te zależą od rodzaju schorzenia i choć zasięgu ruchu rąk i nóg.
Umywalka i toaleta – podstawa samodzielności
Specjalne toalety i umywalki będą wymagane w przypadku osób poruszających się na wózkach. Inne ograniczenia ruchowe będą tu zdecydowanie mniej wymagające. Miskę sedesową należy odsunąć od ściany na odległość, która pozwoli na zmieszczenie się całości boku wózka z boku sedesu. Umywalki dostosowane do osób, które muszą pod nią podjechać powinny być montowane tak, by dno znalazło się powyżej kolan chorego. Oczywiście przy tych sprzętach powinny zostać zainstalowane odpowiednie barierki i poręcze ułatwiające samodzielne przesiadanie się z wózka, lub powrót na niego, oraz ewentualne utrzymanie pozycji stojącej.
Wanny dla niepełnosprawnych – rytuał Spa dla każdego
Choć w wielu przypadkach osoby niepełnosprawne ich opiekunowie decydują są na kabinę prysznicową, to warto mieć świadomość, że wybór wanny nie musi być porażką. Co więcej może nawet zapewnić odrobinę luksusu. Kąpiel w wygodnej wannie nie powinna być przywilejem zarezerwowanym tylko dla młodych i sprawnych ludzi. Prawda jest jednak taka, że możliwości osób potrzebujących pewnych udogodnień dopiero się zaczynają rozwijać. Wanny dla niepełnosprawnych poza dopasowaniem do stylu wymarzonej łazienki musi przede wszystkim spełniać indywidualne wymagania chorego. Te natomiast, potrafią się znacznie między sobą różnie i zmieniać z czasem, co należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru. Głównym problemem zwykle jest ponad półmetrowa ścianka, która trzeba pokonać w tę i z powrotem, a dodatkowo kafelki i powierzchnia wanny może być niebezpiecznie śliska. Na początku większość osób decyduje się na różnego rodzaju schodki i drabinki, które jednak zwykle wystarczają do pewnego momentu. Wanny dla niepełnosprawnych mogą zostać wyposażone np. w drzwiczki, które znacznie obniżają próg, nad który trzeba podnieść nogę, żeby się do niej dostać. W zależności od potrzeb i ograniczeń danej osoby, dno może być płaskie, lub wyprofilowane do formy wbudowanego siedziska. Oprócz tego, wanny mogą mieć sprytnie zainstalowane różnego rodzaju poręcze, których można się złapać i np. zmienić pozycję, co znacznie ułatwia samodzielność. Instalując wannę przemyślmy też w jaki sposób osoba niepełno stawna będzie z niej korzystać. Z której strony będzie miała nogi, jakie ma ograniczenia funkcji rąk? Ma to znaczenie przy wyborze pasującej baterii, a następnie miejsca jej instalacji, tak by kąpiący się mógł samodzielnie do niej sięgnąć. Oczywiście taka wanna może posiadać też funkcję hydromasażu, który sprawi że spięte mięśnie i bolące stawy będą mniej dokuczać. Dobrze dostosowana wanna nawet przy największych ograniczeniach zapewni komfort i pozwoli się odprężyć.