Jak znaleźć dobrą pracę we Francji?

Jak znaleźć dobrą pracę we Francji?

Otwarcie granic europejskich spowodowało, że coraz chętniej szukamy pracy poza Polską. Jednym z miejsc wybieranych przez Polaków jest Francja. Jak jednak wygląda praca we Francji? W jaki sposób szukać jej skutecznie i z czym trzeba się zmierzyć?

Praca we Francji – niełatwy rynek

Rynek pracy we Francji nie należy do zbyt elastycznych. Wymagania są spore, a przeszkodą w dużej mierze jest brak umiejętności porozumiewania się w tutejszym języku. Jego nauka, ciągłe doskonalenie to właściwie konieczność i podstawa. Bez tego, nawet najprostsza i minimalnie opłacana praca we Francji, może przejść koło nosa.

Na tym niełatwym rynku, w którym brakuje specjalistów, ale i trzeba mierzyć się z rozmaitymi wymaganiami, duże znaczenie mają również dokumenty aplikacyjne. Warto dowiedzieć się, jak właściwie skomponować CV, które różni się od polskiego, oraz list motywacyjny. Co najważniejsze jednak, dokumenty muszą być dopasowane do stanowiska pracy, na które się aplikuje.

Na własną rękę czy z pomocą instytucji?

Szukanie pracy we Francji może odbywać się na własną rękę. Na początek trzeba mieć jednak u kogo się zatrzymać, ponieważ nie da się wynająć mieszkania bez umowy o pracę. Samodzielne poszukiwania pracy mogą być czasochłonne i trudne. Mówi się, że potrzeba około roku, by znaleźć dobre i stałe zatrudnienie, choć bez gwarancji, że będzie to wymarzone stanowisko.

Ułatwieniem może być rejestracja w tamtejszym Urzędzie Pracy. Znalezienie zatrudnienia w ten sposób to duży trud, ale atutem jest możliwość dowiedzenia się, jakie dodatki czy zniżki przysługują osobom bezrobotnym. Przyszli pracownicy mają szansę skorzystania ze szkoleń, kursów i dowiadują się, w jaki sposób komponować wartościowe dokumenty niezbędne podczas rekrutacji.

Osoby, które interesuje praca we Francji, powinny zadbać o zdobywanie kontaktów. Nie należy bać się i wstydzić mówienia, że szuka się pracy, bo puszczanie wici wśród nawet nowych znajomych, może niespodziewanie przynieść ciekawą ofertę. Do tego media społecznościowe i popularne serwisy, w których tworzy się profesjonalny profil zawodowy.

Choć łatwo nie jest, a już wymóg znajomości języka francuskiego przysparza o gęsią skórkę, z zapałem, ambicjami i intensywnie szukając, wymarzona praca we Francji w końcu się znajdzie.