Karimata do ćwiczeń – rodzaje

Karimata do ćwiczeń – rodzaje

Dbanie o sylwetkę wymaga posiadania lub dostępu do odpowiedniego sprzętu treningowego. Im bardziej zaawansowane treningi są wykonywane, tym coraz częściej wykorzystują przybory i przyrządy treningowe, których celem jest poprawienie efektywności treningu i komfortu wykonywanego treningu. Takim elementem jest karimata do ćwiczeń, która bez wątpienia jest jednym z podstawowych elementów, jakie powinna mieć każda domowa siłownia. Jakie są jej rodzaje?

Karimata do ćwiczeń – z czego powinna być wykonana?

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi przy produkcji karimaty do ćwiczeń są materiały sztuczne. Mowa tutaj o kauczuku syntetycznym, gumie, czy też mieszankach innych syntetycznych materiałów. Cechują się one właściwościami antypoślizgowymi oraz tym, że łatwo je utrzymać w czystości.

Karimata do ćwiczeń – jakie są jej rodzaje?

Wybierając sprzęt dla siebie, warto wiedzieć, jakie są jego rodzaje, oraz co je od siebie wyróżnia. Karimata do ćwiczeń to przybór treningowy, który na rynku dostępny jest w wielu różnych wersjach. Zaleca się dostosować wybór pod konkretne zastosowania, dzięki czemu będzie on najbardziej trafny. Wyróżnia się:

  • Maty ochronne – przeznaczona jest ona przede wszystkim do ochrony podłoża. Kładzie się ją pod urządzeniami w celu ochrony np. paneli przed uszkodzeniami, czy otarciami.
  • Maty treningowe – wykonana jest ze specjalnego materiału, jakim jest neopren, bądź wielokrotnie z różnymi domieszkami stanowi najpopularniejszy wybór wśród trenujących. Świetny wybór do ćwiczeń fitness, czy stretchingu.
  • Maty gimnastyczne – jest to bardziej materac niż mata. Zdecydowanie wyróżnia się spośród innych mat swoją grubością. Jest to karimata, która często wykorzystywana jest do nauki i doskonalenia elementów gimnastycznych lub sztuk walki, gdyż bardzo dobrze amortyzuje upadki.
  • Maty do jogi – cechuje się niską wagą oraz jest stosunkowo cienka, jej głównym celem jest izolacja od podłoża, poprawa stabilizacji i komfortu ćwiczeń. Maty do jogi cechują się bardzo dobrą zdolnością antypoślizgową.

Na co zwrócić uwagę kupując karimatę do ćwiczeń?

Decydując się na zakup przyboru, jakim jest karimata do ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na:

  • Wymiary – matę należy dobrać indywidualnie. Rekomendowane są karimaty o długości 170-180 cm i bez wątpienia spełnią one wymagania stawiane zarówno przez osoby niskie, jak i wysokie. Krótkie karimaty wykorzystywane są częściej jako warstwa antypoślizgowa w pozycjach wysokich.
  • Grubość – im grubsza będzie karimata do ćwiczeń, tym będzie bardziej miękka. Najlepszym wyborem jest taka, która nie będzie ani za gruba, ani za cienka. Taka mata pozwoli uzyskać komfort zarówno w ćwiczeniach na plecach i brzuchu, jak i stabilność w ćwiczeniach stojąc.
  • Materiał – rekomendowane są maty z tworzywa sztucznego, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości oraz doskonale spisują się w wielu zakresach – są wręcz uniwersalne.