Kolagen – dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Kolagen – dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Kolagen jest ważną dla człowieka substancją. Nazywany jest on inaczej białkiem młodości i w naturalnej postaci jest produkowany przez organizm. Z upływem czasu jednak tracimy zdolność do wytwarzania tego białka, dlatego też suplementacja kolagenu, szczególnie w wieku dojrzałym, jest bardzo ważna.

Kolagen i jego właściwości

Kolagen jest składnikiem budulcowym naszej skóry, zębów, ścięgien, kości. W młodości nasz organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie odpowiednią jego ilość, dlatego też nasze narządy są wówczas w bardzo dobrym stanie. Kolagen działa pozytywnie przede wszystkim na naszą skórę. Dzięki odpowiedniej ilości wytwarzanego przez organizm kolagenu i jego ciągłej wymianie nasza cera jest promienna i elastyczna. Z czasem jednak tracimy zdolność do automatycznego odtwarzania włókien kolagenowych, a wówczas dochodzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Staje się ona mniej elastyczna, wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki. Szybciej też powstają takie zmiany, jak rozstępy czy cellulit. Kolagen pozytywnie wpływa również na kondycję naszych włosów oraz paznokci. Oczywiście procesów starzenia się nie jesteśmy w stanie całkowicie zatrzymać, jednak możemy znacznie je opóźnić. Jednym ze sposobów jest wdrożenie do naszej codziennej rutyny suplementację kolagenu. Na rynku dostępnych jest również wiele produktów kosmetycznych zawierających kolagen – są to różnego rodzaju kremy, balsamy do ciała, odżywki do włosów.

Prolina – czy warto ją suplementować?

Suplementacja kolagenu jest bardzo dobrym pomysłem. Niektórzy jednak idą o krok dalej, uważając, że jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie tak zwanej proliny. Jest to aminokwas, który jest wytwarzany przez nasz organizm i jest bardzo istotny dla jego właściwego funkcjonowania. Prolina sprawia, że uszkodzone cząsteczki kolagenu są usuwane z naszego organizmu, a na ich miejsce pojawia się nowa partia białek. Z czasem nasz organizm wytwarza coraz mniej wspomnianego aminokwasu, przez co nasza skóra wygląda coraz gorzej, a nasze stawy nie działają tak, jak powinny. Prolina może być suplementowana poprzez przyjmowanie doustnych środków ją zawierających. Aminokwas ten jest równie często składnikiem produktów kosmetycznych, takich jak na przykład kremy, maseczki oraz inne artykuły pielęgnacyjne. Przyjmowanie proliny w postaci suplementu diety jest niezwykle ważne dla zawodowych sportowców, którym szczególnie powinno zależeć na prawidłowym funkcjonowaniu ich stawów. Suplementacja proliny jest niewskazana dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.