Kubki niekapki, butelki, czy bidony dla dzieci – co warto wiedzieć

Kubki niekapki, butelki, czy bidony dla dzieci – co warto wiedzieć

Na poszczególnych etapach życia dziecko powinno uczyć się pić z różnych naczyń. To czynność, która w istotny sposób wpływa na rozwój zdolności motorycznych jamy ustnej. Dziecko w odpowiednim momencie powinno zdobywać umiejętności picia z kubka, czy przez słomkę.

Brak odzwyczajenia dziecka od picia z butelki może przekładać się negatywnie na jego rozwój. W okresie między dwunastym a trzynastym miesiącem życia należy naukę spożywania napojów z innych naczyń. Jedną z alternatyw w stosunku do butelki będzie kubek niekapek. Jego konstrukcja sprawia, że dziecko może samodzielnie pić bez obaw, że się obleje. Zaletą tych naczyń jest to, że są dostępne w różnych kształtach i wielu kolorach. Pozwala to kupić takie, na których umieszczone zostały postacie z ulubionych bajek dziecka. Ułatwia to przyzwyczajenie go do korzystania z kubka zamiast butelki. Inną opcją są bidony dla dzieci.

Bidony dla dzieci dopasowane do wieku

Bidon to popularne naczynie, które produkowane jest w wersjach dopasowanych do wieku dziecka. Kupując taki przedmiot, można zdecydować się na różne wersje. Natomiast dla małego dziecka nie warto decydować się na produkty z twardym ustnikiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na takie bidony dla dzieci, które mają słomkę. Warto postawić na takie, które są średniej grubości. Pozwala to ograniczyć nadmiernie szybki przepływ płynu. Z drugiej strony nie utrudni się swobodnego picia.

Słomka w bidonie dla dziecka jest w stanie zapewnić:

  • naukę prawidłowego oddychania,
  • możliwość ćwiczenia mięśni całej twarzy,
  • koordynowanie pracy jamy ustnej i warg,
  • naukę kontroli pobierania płynu.

Szczególnie ważne jest ćwiczenie mięśni okrężnych ust i podniebienia. Będzie to wpływać na rozwój aparatu mowy. Picie przez słomkę pozwala ćwiczyć także język. Bidony ze słomką pozwalają dziecku przyzwyczajać się do samodzielnego kontrolowania tego, jaką ilość płynu pobierają. Umożliwi to słomka odpowiednich rozmiarów. W ten sposób dziecko będzie uczyło się umiejętności, które następnie przydadzą się podczas picia z otwartego kubka. Natomiast dla dzieci w dwunastym miesiącu życia nie warto decydować się na bidony, które mają ustniki, gdyż może to utrwalać odruch ssania, co może niekorzystnie wpływać na rozwój funkcji w obrębie jamy ustnej.

Jak wybrać konkretny bidon dla dziecka?

Wybierając konkretny model bidonu dla dziecka, warto zdecydować się na taki, który będzie maksymalnie wygodny w użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiału, z którego jest wykonany. Oczywiście nie mogą być w nim wykorzystywane substancje toksyczne. Gdy bidony dla dziecka są wykonane z odpowiednich materiałów, wówczas będzie je łatwiej utrzymać w czystości. Warto również zwrócić uwagę, czy będzie można myć je w zmywarce. Ma to znaczenie, gdy regularnie korzysta się z takiego urządzenia.

Odpowiedni bidon dla dziecka powinien być:

  • niewielkich rozmiarów,
  • lekki,
  • wykonany z bezpiecznych materiałów.

Dzieciom znacznie łatwiej będzie korzystać z takich bidonów, które mają mniejsze rozmiary i pojemności. Lekkie materiały sprawią, że dziecko nie będzie miało trudności w jego utrzymaniu. Pomyśleć można także o zakupie dwóch wersji. Termiczny przyda się zimą. Ważne jest zwrócenie uwagi także na to, jaka jest twardość słomki. Nie powinna być zbyt miękka, gdyż dziecko może próbować ją przegryźć. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wersję o średniej grubości, które cechują się średnią twardością. Nie powinna być ani za cienka, ani za szeroka. Słomka powinna zapewnić możliwość bezpiecznego i komfortowego picia napojów.