Mołdawia ukrywa w sobie raj dla koneserów smaku, a kluczem do tego rajskiego doznania jest niezrównana jakość składników. Warzywa i owoce, które dojrzewają pod bezwstydnie intensywnym słońcem, są prawdziwymi perełkami natury. Prostota przygotowania pozwala im zachować autentyczność i niepowtarzalny smak. Oto kilka smakołyków, które warto wypróbować w tej przepięknej krainie.
Soczyste warzywa i owoce
Wyjątkowy klimat i żyzna ziemia sprawiają, że mołdawskie warzywa i owoce są niezrównane. Od słodkich pomidorów po soczyste brzoskwinie, wszystko tu rozpływa się w ustach. To jak wrócić do smaków sprzed lat, do wakacji u babci na wsi – jeśli ktoś miał takie szczęście!
Kiszonki, czyli moc smaku w słoiku
Mołdawia zna i kocha sztukę kiszenia. O ile klasyczne ogórki czy patisony to żadna nowość, to zaskakujące jest kiszenie arbuza! Nieduże owoce moczy się w occie w całości i kroi przed podaniem, co stanowi nieodzowną część jesiennego mołdawskiego stołu.
Placinta, czyli wszechplacek
Placinta to małe cudo, które zachwyca różnorodnością smaków. Może przypominać pierogi, pitę lub baklawę, ale zawsze zachwyci bogactwem nadzienia, którego jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia kucharza. Spróbujcie placinty z bryndzą lub domowym dżemem z pigwy i fig. Przed podaniem, koniecznie zamoczcie ją w kwaśnej śmietanie, którą Mołdawianie kochają.
Sarmale, czyli hołd dla tradycji
Sarmale to mołdawskie gołąbki, które przybierają różne kształty i formy – od kapusty po liście winogron. Te ostatnie, suszone późnym latem, zmieniają się w przyjemny, mołdawski comfort food na zimę.
Mamaliga, czyli dusza Mołdawii
Mołdawia rzuca wyzwanie ziemniakom i podsuwa nam alternatywę w postaci mamaligi. To ugotowana na sztywno kasza kukurydziana, która przypomina bochenek chleba i jest nazywana „wiejskim chlebem”. Kroi się ją nożem lub odkrawa łyżką, a na mołdawskim stole jest nieodzownym elementem.
Cusma lui Guguta, czyli deser dla duszy
Jeden z kultowych mołdawskich deserów – Cusma lui Guguta – to prosta w formie, ale zachwycająca w smaku piramida ze zwiniętych naleśników, nadziewanych miękkimi, gotowanymi wiśniami z kompotu. Całość polewa się delikatną, lekko kwaśną śmietaną i posypuje gorzką czekoladą.
Wino Kagor – perła z Mołdawii
Nie można pominąć trunku, jakim jest wino Kagor – wyjątkowego trunku o głębokim, czerwonym kolorze i wyrazistym smaku. To wino wytrawne, produkowane z ciemnych odmian winogron, które nadają mu bogactwo aromatów. Wino Kagor to prawdziwa gratka dla miłośników mocnych, pełnych ciała win, idealne do deserów czekoladowych, bakalii czy serów. Jego długa historia i unikalny smak cieszą się uznaniem miłośników wina na całym świecie.