Na co zwrócić uwagę kupując prześcieradło?

Na co zwrócić uwagę kupując prześcieradło?

Zaopatrując się w prześcieradło, mało kto zwraca uwagę na wszystkie parametry, które trzeba rozważyć przy zakupie tego prostego elementu wyposażenia. Warto wiedzieć, co dokładnie sprawdzić przed zakupem, aby móc później wygodnie się wyspać nie mając problemów z eksploatacją tego akcesorium.

Prześcieradło –jakie są rodzaje?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje prześcieradeł. Pierwsze z nich to klasyczne, duże narzuty, którymi obleka się łóżko. Zazwyczaj mają wymiary o wiele większe niż rozmiar łóżka, przez co można wygodnie je założyć. Niektórzy chcąc ustabilizować prześcieradło na łóżku, przypinają je spinaczami lub agrafkami, co nie zawsze jest dobrym pomysłem, gdyż niektóre materace można w ten sposób uszkodzić. W przypadku niektórych rodzajów materacy jest to wręcz niemożliwe.

Producenci zadbali jednak o drugi rodzaj prześcieradeł. Są to wersje z wszytymi gumkami na obrzeżach, które same trzymają się materaca, szczelnie go opinając. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problem z wiecznie ściągającym się prześcieradłem. Tego typu prześcieradła występują w dwóch wersjach. Jedne z nich mają miejscowo wszyte gumki, ale są zwykłego, prostokątnego kształtu i mają jednolitą powierzchnię. Drugie zaś mają wszyte specjalne obrzeża. Są to wersje, które trzeba wybrać precyzyjnie pod wymiar materaca, który się posiada, gdyż w przeciwnym razie niemożliwe będzie obleczenie go prześcieradłem.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła?

Przed zakupem prześcieradła należy dokładnie zmierzyć materac. Należy zebrać zarówno jego długość i szerokość, jak i wysokość. Ta ostatnia będzie konieczna podczas wybierania prześcieradła z wszytą gumką. Bez tego niemożliwe będzie precyzyjne dobranie, a biorąc pod uwagę, jak wiele wariantów jest dostępnych na rynku, trudno o wybranie odpowiedniego na oko. Zazwyczaj kolejne wersje różnią się o kilka centymetrów, co w przypadku większości materacy może być zbyt dużym przeskokiem, aby prześcieradło pasowało idealnie. Wybierając nieodpowiedni rozmiar, pomimo posiadanej gumki będzie się ono regularnie ściągać i spadać, co kompletnie mija się z celem zakupu tego typu prześcieradła.

Decydując się na klasyczną wersję, należy dobrać rozmiar w taki sposób, aby można było swobodnie zrobić zakładkę tak, aby tkanina dała się włożyć pod materac. Taki zabieg pozwala na szczelne otulenie materaca prześcieradłem, co uniemożliwia mu zsunięcie się. Osoby, które mają problem z tym że rogi prześcieradła zawijają się i całość się zsuwa z łóżka, zazwyczaj mają po prostu źle dobrany rozmiar, którego nie da się odpowiednio założyć. W takiej sytuacji wystarczy kupić produkt o nieco większych wymiarach.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Zaopatrując się w dowolne wyroby włókiennicze, które są tak intensywnie eksploatowane, warto skupić się na wyborze spośród produktów wykonanych z surowców najwyższej jakości. Pozwoli to na bezproblemową i wieloletnią eksploatację bez konieczności wymiany prześcieradła na nowe zaledwie po kilku miesiącach. Tak zaś może się wydarzyć, gdy wybierze się produkt wykonany z najtańszych tkanin lub dzianin. Prześcieradło wykonane ze sztucznych tkanin lub nawet z mieszanki tkaniny sztucznej z naturalną bawełną będzie nawet kilkukrotnie mniej wytrzymałe. Ponadto tego typu produkty o wiele trudniej zachować w należytej higienie. To znaczy, że trzeba je częściej prać, a sam proces prania jest bardziej czasochłonny. W dodatku prasowanie słabej jakości tkanin jest trudniejsze niż w przypadku tych wysokiej klasy wykonanych z bawełny.

Ostatecznym argumentem przemawiającym za zadbaniem o to, by materiał, z którego będzie wykonane prześcieradło, a także cała pościel, był wykonany z naturalnych surowców jest to, że są one o wiele bardziej przyjemne w dotyku, a także lepiej trzymają ciepło w zimie. Ponadto w lecie świetnie wentylują przestrzeń pomiędzy łóżkiem a pościelą, co pozwala zachować higienę oraz zwiększa komfort snu.