Najczęstsze dolegliwości kobiece po porodzie

Najczęstsze dolegliwości kobiece po porodzie

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie, które jednak jest poprzedzone trudnym i bolesnym porodem. Często jako skutek doznanych cierpień oraz przeżyć zmienia się funkcjonowanie organizmu kobiecego. Skutków takiego postępowania jest naprawdę wiele, ale największa grupa kobiet zmaga się z suchością pochwy.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy?

Po porodzie musi minąć sporo czasu zanim organizm wróci do normy. Jest to związane z szalejącymi w organizmie kobiety hormonami, które sprawiają, że młoda mama zmaga się nie tylko z huśtawką nastrojów, ale również suchością pochwy. W ciele kobiety jest zdecydowanie mniej estrogenów, które występowały w bardzo wysokiej liczbie w trakcie ciąży. Właśnie dlatego gojące się krocze boli, jest suche oraz piecze. Przez 6 tygodni po porodzie zabrania się współżycia, gdyż krocze musi się wygoić. Jest ono poranione po przecięciu, albo po pęknięciu w trakcie porodu, stąd warto odczekać odpowiedni czas, żeby wszystko wróciło do normy. W tym czasie doskonale sprawdzi się dobrze dopasowana maść z witaminą A. Czasem blizna po porodzie powoduje dyskomfort w trakcie współżycia. W takim przypadku warto masować ją przy użyciu oliwki, aby stała się mniej wypukła i miękka. Z kolei z suchością pochwy poradzi sobie odpowiedni kosmetyk. Vagisan, Feminum i Mucovagin to tylko przykłady środków, które przyniosą zdecydowaną ulgę. Środki nawilżające sprawiają, że zwiększa się produkcja kwasu mlekowego, dzięki czemu zyskuje na tym flora bakteryjna pochwy. Kobieta może wtedy zapomnieć o pieczeniu, swędzeniu oraz nieprzyjemnym uczuciu w trakcie stosunku. Warto też sięgnąć po odpowiednie środki nawilżające w trakcie współżycia, gdyż dostarczą one przyjemności nie tylko jej, ale również jemu. Mają one za zadanie ochronę pochwy przed bólem, a ścianki narządów wewnętrznych nie ulegają uszkodzeniu.

Pozostałe dolegliwości po porodzie

Mimo iż naturalny poród jest rekomendowany dla większości mam, niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Są one najbardziej dotkliwe, kiedy dojdzie do pęknięcia krocza, właśnie dlatego wiele lekarzy decyduje się na jego nacięcie, dzięki czemu dojście do siebie nie zabiera tyle czasu i poród przebiega bez większych komplikacji.

Po porodzie istnieje szansa na zmaganie się z nietrzymaniem moczu. Z tym problemem można mieć do czynienia w trakcie wykonywania codziennych czynności, aktywności fizycznej, śmiechu czy kichania. Winę za to ponoszą mięśnie łonowo-guziczne, które mają za zadanie podtrzymywanie pęcherza. Wiele osób ma problem z oddawaniem stolca, gdyż zwieracze odbytu nie pracują tak samo jak miało to miejsce przed urodzeniem dziecka. Stosunek płciowy dla wielu kobiet po porodzie kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Warto zaznaczyć, że bariera może być zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Hemoroidy to jeszcze jeden negatywny skutek uboczny związany z przyjściem dziecka na świat. Aby całkowicie się z nimi rozprawić wymagana jest operacja. Brzmi to bardzo poważnie oraz zniechęcająco, jednakże przyjście malutkiej istoty na świat wynagrodzi wszystkie cierpienia oraz dolegliwości. Dodatkowo, czas sprawi, że organizm powoli wróci do normy i wszystkie bolesne zmiany odejdą w zapomnienie.