Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla zdrowia człowieka. Niestety bardzo często jest wypłukiwany z organizmu pod wpływem stresu, złej jakości snu i stosowania nieodpowiedniej diety. Nie można dopuścić do tego, aby pojawiały się niedobory tego pierwiastka, dlatego warto wiedzieć, co jeść i jak postępować, aby tak się nie stało.
Magnez – tak łatwo go stracić
Tak, jak zostało wyżej wspomniane, magnez jest bardzo łatwo wypłukiwany z organizmu, o czy m przekonują się szczególnie osoby ciężko pracujące fizycznie i umysłowo. Tak samo kobiety w ciąży i panie przechodzące menopauzę muszą liczyć się z jego szybszą utratą. Bardzo duży wpływ na zawartość magnezu w oragniźmie ma także zbyt duża ilość błonnika oraz nadmiar nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Zły wpływ mają także używki, czyli alkohol i papierosy, ale też nadmierne spożywanie kawy i herbaty. Osoby po antybiotykoterapii i te, które przyjmują leki hormonalne, również są narażone na niedobory tego pierwiastka.
Do czego potrzebny jest magnez?
Jego działanie jest bezcenne. Wspiera pracę kilku układów – nerwowego, nacyzniowo-sercowego, stawowo-mięśniowego i oddechowego. Dostarcza energię do komórek i tkanek, eliminuje bóle mięśni, stawów, koi nerwy i przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym i umysłowym. Dzięki temu pierwiastkowi poprawia się także trawienie, a włosy i paznokcie utrzymane są w dobrej kondycji. Jeśli zaczyna go brakować, wtedy można odczuwać niekontrolowane tiki mięśni, nerwowość, pojawiają się kłopoty ze snem oraz łatwiej o złapanie infekcji.
Tlenek magnezu – czym jest i jak działa?
Tlenek magnezu to jedna z form magnezu zawarta w różnych suplementach diety, które można nabyć w każdej dobrej aptece i sklepach ze zdrową żywnością. Oprócz tego, pierwiastek ten występuje też w innych związkach chemicznych, np. jako cytrynian czy chelat magnezu, dlatego każdy może wybrać najlepszą dla siebie opcję suplementacji.
Jak powstaje tlenek magnezu? Otrzymywany jest w temperaturze do do 900 °C przez spalanie magnezu bądź prażenie magnezytu. Jest jeszcze drugi sposób jego produkcji – poprzez zmieszanie solanki bogatej w magnez z kalcynowanym dolomitem i wodą. W medycynie stosowany jest także jako środek eliminujący nadkwasotę i podawany przy zatruciach.
Tlenek magnezu można nabyć w formie proszku lub w kapsułkach i tabletkach.
Nie można oczywiście zapominać o pożywieniu bogatym w magnez, czyli takich produktach jak otręby pszenne, pestki dyni, kakao, biała fasola, orzechy laskowe, kasza gryczana oraz różne inne warzywa i owoce. Szczególnie zboża i produkty zbożowe są bogate w ten cenny pierwiastek.