Niezawodne sposoby na zawsze świeży i pachnący obrus

Niezawodne sposoby na zawsze świeży i pachnący obrus

Zarówno te odświętne obrusy wyciągane tylko na specjalne okazje, jak i te codzienne, aby zdobić stół, powinny być zawsze czyste. Jednak często ulegają one zabrudzeniu czy zaplamieniu lub po prostu żółkną z czasem. Zastosuj sprawdzone domowe sposoby, a Twoje obrusy odzyskają idealną czystość.

Zwykły obrus używany na co dzień, warto regularnie prać- raz lub dwa razy w tygodniu w specjalnym proszku z wybielaczem optycznym. Aby pozbyć się plam, zastosuj mydełko odplamiające- posmaruj nim wszelkie zabrudzenia przed włożeniem obrusa do pralki. Do przegrody na proszek w pralce możesz też dosypać dwie łyżki sody oczyszczonej- nie tylko wspomoże ona dodatkowo usuwanie plam, ale również nada obrusowi blasku oraz go odświeży i zlikwiduje nawet uporczywe przykre zapachy na przykład po poplamieniu sosem rybnym.

Odświętne obrusy często są śnieżnobiałe, z czasem jednak potrafią żółknąć. Nie wyrzucaj ich wtedy, tylko zastosuj proste metody wybielające. Kup wybielający proszek do prania i porządnie upierz obrus. Następnie po wyjęciu go z pralki, zanurz go w letniej wodzie z dodatkiem soli (możesz użyć specjalnej soli do płukania firan lub zwykłej soli kuchennej w ilości 1 łyżka na 2 litry wody). Mocz obrus przez 15 minut, po czym na kolejny kwadrans zanurz go w zimnej wodzie z sokiem z cytryny (1 cytryna na 4-5 litrów wody). Na koniec dokładnie kilkukrotnie wypłucz obrus w czystej zimnej wodzie. Susz rozłożony na suszarce do prania, ale z daleka od grzejników, ponieważ zbyt cieple powietrze może spowodować ponowne zżółknięcie tkaniny. Tak odświeżone obrusy będą zdobić stół i cieszyć oko zarówno na co dzień, jak i od święta.