Różne są rodzaje opatrunków i każdy z nich stosuje się do konkretnego typu ran. Bandaż, opatrunki jałowe, środki odkażające – to tylko niektóre z kilku podstawowych elementów potrzebnych do zabezpieczania ran. Wybór odpowiedniego daje większą gwarancję szybszego zagojenia się rany, dlatego warto znać zasady ich stosowania.
Opatrunek okluzyjny – czym jest i kiedy stosujemy?
Tego typu opatrunek wykonany jest najczęściej na bazie plastrów i bandaża. Stosuje się go szczególnie w przypadku wystąpienia ran mało i średnio krwawiących lub tych, w których nie pojawia się krew. Zalecany jest także osobom borykającym się z problemem pękających stóp. Opatrunek okluzyjny charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością użytych materiałów, które są nasączone bardzo dobrym środkiem klejącym. Opatrunki okluzyjne mają różne rozmiary, dlatego bez problemu można wybrać odpowiedni, na konkretny typ rany.
Za pomocą takiego opatrunku można szybko i bezpiecznie zatamować krwawienie oraz zabezpieczyć ranę przed kontaktem z brudem i czynnikami mechanicznymi. Niezależnie od jej wielkości, jeśli opatrunek okluzyjnyzostanie dobrze założony, to można mieć pewność, że uszkodzone tkanki szybko będą się zrastać. Jest to możliwe także dzięki substancji hydrożelowej, której zadaniem jest mocne zaklejenie opatrunku. W każdej chwili można go odkleić, aby do rany dotarło świeże powietrze, niezbędne do jej szybkiego zagojenia. Nie ma więc potrzeby wymianyopatrunkuokluzyjnego na nowy, bo zawarty w plastrze hydrożel umożliwia kilkukrotne zaklejanie plastrów, które trzymają się z taką samą intensywnością, jak na początku po założeniu.
Bandaż potrzebny do zrobienia opatrunku
W celu wykonania opatrunku okluzyjnego potrzebny jest bandaż, gumowana tkanina i tampony z bawełny gazowej. Na ranę kolejno nakładane są – tkanina, tampony i bandaż a następnie szeroki plaster uszczelniający, aby zabezpieczyć uszkodzone miejsce przed czynnikami mechanicznymi i brudem. Jeśli opatrunek zostanie założony prawidłowo, stosownie do rozmiaru, jak i charakteru rany, wtedy można spodziewać się szybkiego powrotu do zdrowia.
Komfort i wygoda noszenia
Opatrunek okluzyjny jest wodoodporny, dlatego można korzystać z prysznica lub kąpieli w wannie bez obaw o jego odklejenie. Zawarty w opatrunku hydrożel pęcznieje w kontakcie z wysiękiem z rany, dlatego idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. Dzięki temu nie zerwie się, ani nie przesunie podczas zakładania ubrań czy wykonywania codziennych czynności domowych. Pojedynczy plaster można stosować najczęściej na czas do 48. godzin.
Trzeba też dodać, że w większości przypadków opatrunek okluzyjny jest wykonany z środków folioodpornych, co oznacza, że nie zawiera środków drażniących i alergicy mogą go bez przeszkód stosować.