Praca poprzez agencję pośrednictwa pracy

Praca poprzez agencję pośrednictwa pracy

W poszukiwaniu zatrudnienia niezwykle pomocna może okazać się agencja pośrednictwa pracy. To wyspecjalizowany podmiot, który pomaga zarówno pracownikom znaleźć pracodawcę i odwrotnie – na zlecenie firm szuka pracowników. Kiedy należy zwrócić się o taką pomoc do agencji?

Agencja pośrednictwa pracy – czym się zajmuje?

Agencja pracy działa w branży Human Reources. Jej głównym zadaniem jest wsparcie przedsiębiorców i innych pracodawców, którzy potrzebują znaleźć i wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska wakujące lub takie, które zostały utworzone w ramach ekspansji i rozwoju firmy. Jako pośrednik agencja pośrednictwa pracy ogłasza nabór i zamieszcza ogłoszenia w internecie lub tradycyjnych mediach. Kolejnym etapem pracy fachowców od zatrudniania jest tworzenie listy najlepszych kandydatów i sprawdzanie ich w rozmowach kwalifikacyjnych lub testach rekrutacyjnych. W nich przez sito przechodzą najlepsi, co daje gwarancję, że do pracodawcy trafią poszukiwane i wartościowe jednostki.

W jaki sposób agencja pośrednictwa pracy może pomóc szukającym zatrudnienia?

Zadania agencji pośrednictwa pracy skierowane są także w drugą stronę. Do wielu z nich trafiają osoby, które aktywnie i samodzielnie poszukują pracy. Stąd APP dysponują listą kompetentnych pracowników różnych dziedzin, których od razu mogą skojarzyć z tymi, którzy czekają na ich doświadczenie i umiejętności. Agencja pośrednictwa pracy podpowiada kandydatom, jak najlepiej zaprezentować się w procesie rekrutacji, pomaga stworzyć profesjonalne curriculum vitae, umieszcza ofertę pracownika w swojej niemałej bazie danych.

To trzeba mieć pod kontrolą podczas korzystania z usług agencji

Każda agencja pośrednictwa pracy musi wykazać się certyfikatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście współpracuje z firmami zagranicznymi, o których wspomina w swojej ofercie. Powinniśmy też być zawsze wyczuleni na kwestię opłat manipulacyjnych, zaliczek, itp. Jedynym rozliczeniem poszukującego zatrudnienia z agencją mogą być jedynie koszty skierowania do pracy. Uważnego przestudiowania wymagają wszelkie zapisy w umowie, gdyż po jej podpisaniu nabierają mocy prawnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zasięgnąć porady w kancelarii adwokackiej.