Praca w Niemczech a formalności

Praca w Niemczech a formalności

W przeciągu ostatnich lat bardzo wzrosła popularność pracy w Niemczech. Odkąd na tamtejszym rynku brakuje rąk do pracy, relatywnie łatwo uzyskać pracę lub nawet dostać kredyt w Niemczech, który pozwoli na zadomowienie się w tym kraju. Wiele osób obawia się jednak skomplikowanych formalności, których trzeba dopełnić, aby móc dostać pracę oraz legalnie zamieszkać w Niemczech. Obawy w tej kwestii są zbędne, gdyż Polacy, tak samo jak inni obywatele krajów Unii Europejskiej nie mają żadnych problemów z formalnościami związanymi z podjęciem pracy w Niemczech. W większości przypadków głównym prawem, które należy brać pod uwagę, jest prawo Unijne, które zezwala obywatelom krajów członkowskich swobodne podejmowanie zatrudnienia, a także mieszkanie na terenie krajów Unii. Tak samo łatwy jest dostęp do usług instytucji publicznych, szkolnictwa, służby zdrowia, czy kredytów w Niemczech, o ile spełnia się wszystkie wymogi formalne.

Jakie są wymogi formalne, aby móc podjąć pracę w Niemczech?

Chcąc rozpocząć pracę w Niemczech, trzeba spełnić kilka kryteriów. Z perspektywy Polaka najistotniejszy jest jednak fakt, że nie trzeba starać się o żadne pozwolenie o pracę lub wizę. Dotyczy to także wielu krajów wschodniej Europy, przez co na niemieckim rynku pracy pojawia się coraz więcej imigrantów z krajów wschodniej Europy. Mimo wszystko trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, aby pobyt w Niemczech był legalny, trzeba się zameldować w miejscu zamieszkania. Jeśli nie jest to pobyt kilkudniowy, to jest to nieuniknione, a więc trzeba być gotowym na wizyty w odpowiednich urzędach.

W kontekście podjęcia pracy trzeba pamiętać, że w Niemczech obowiązkowa jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby, które chcą podjąć legalną pracę, będą musiały tę składkę płacić, chyba że są także zatrudnione w Polsce i płacę odpowiednie składki w naszym kraju. Przed wyjazdem do Niemiec warto zaopatrzyć się w specjalny formularz U2, który jest unijnym dokumentem umożliwiającym uzyskanie zasiłku w momencie, gdy poszukuje się pracy. Ponadto istotne jest zaopatrzenie się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego, która służy za poświadczenie prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy wyjeżdża się samemu i nie ma się zorganizowanej opieki prawnej na miejscu.  Poza takimi podstawami trzeba oczywiście posiadać dokument tożsamości, jakim jest dowód osobisty lub ewentualnie paszport, choć on nie jest wcale konieczny.