Nie jest tajemnicą, iż prezerwatywy stanowią jeden z najbardziej rozpowszechnionych środków antykoncepcyjnych. Tak dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim nieograniczonej dostępności oraz relatywnie niskiej cenie. Producenci kondomów rywalizują w propozycjach coraz to bardziej udoskonalonych modeli. Które prezerwatywy są najbezpieczniejsze i najlepsze?
Prezerwatywy – jakie jest ich przeznaczenie?
Prezerwatywy zaliczane są do grupy mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Stosują je głównie mężczyźni, jednak na rynku są dostępne także specjalne prezerwatywy dla kobiet, tzw. kondomy kobiece. Przeznaczeniem prezerwatyw nie jest tylko zapobieganie ciąży, ale również zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak na przykład kiła, HIV czy rzeżączka.
Spośród niezliczonych rodzajów kondomów można spotkać modele o różnych:
- kolorach,
- rozmiarach,
- strukturach,
- smakach.
Niektóre prezerwatywy pełnią dodatkowe funkcje, których celem jest potęgowanie przyjemności u obojga partnerów, inne zaś mogą przydać mężczyznom, którzy zmagają się z przedwczesnym wytryskiem.
Prezerwatywy to najstarszy znany środek zapobiegania nieplanowanej ciąży. Kiedyś produkowane były ze zwierzęcych jelit, bawełny, skór, jedwabiu bądź srebra, jednak obecnie większość modeli powstaje z lateksu. Nie jest to jednak materiał idealny, ponieważ wiele osób jest na niego uczulona, a dodatkowo może on zredukować odczuwanie przyjemności. To właśnie skłania producentów kondomów do sięgania po dodatkowe środki i substancje mające na celu zwiększenie doznań, a także do poszukiwań nowych materiałów zmniejszających reakcje alergiczne. Za nowatorskie rozwiązanie uznano poliuretan, żywica AT-10, poliizopren, syntetyczne materiały, które oprócz braku przyczynienia się do wystąpienia reakcji alergicznych, powodują, iż prezerwatywy są cieńsze od lateksowych, co naturalnie zwiększa intensywność odczuć w trakcie stosunku.
Jakie są najlepsze prezerwatywy?
Na początku warto wspomnieć, iż nie ma metody zapobiegania ciąży, która daje stuprocentową pewność, jednak istnieją bardziej lub mniej skuteczne środki antykoncepcyjne. Najlepsze kondomy to nie te, które są konkretnej firmy (durex czy skyn), lecz te, które są dobrane do indywidualnych potrzeb.
To właśnie umiejętność prawidłowego użytkowania prezerwatywy jest czynnikiem, który znacznie wpływa na skuteczność tej metody antykoncepcyjnej. Pomimo iż czynność ta wydaje się banalna, to osobą z mniejszym doświadczeniem może sprawić problemy. O bezpieczeństwu zastosowania prezerwatywy decyduje m.in.:
- data ważności do użycia,
- brak uszkodzeń na opakowaniu,
- zakup właściwej prezerwatywy z certyfikatem (np. Skyn),
- odpowiednie przechowywanie kondomów,
- odpowiednie dopasowanie rozmiaru prezerwatyw, które zapobiegnie pęknięciu oraz zsuwaniu się kondomów,
- zakładanie prezerwatywy w odpowiednim momencie,
- właściwe zakładanie i zdejmowanie prezerwatywy,
- kondom z dodatkową substancją plemnikobójczą.