Przygotuj kampera do wakacji – o czym trzeba pamiętać?

Przygotuj kampera do wakacji – o czym trzeba pamiętać?

Wyjazd kamperem na urlop często wzbudza wiele emocji i obaw, szczególnie jeżeli to jedna z pierwszych takich wypraw. Przed wycieczką kamperem warto przyjrzeć się kilku jego elementom, które nie tylko utrzymają standard bezpieczeństwa naszej podróży, ale też zapewnią jej komfort.

Przegląd techniczny to podstawa

Przegląd techniczny kampera jest absolutną podstawą. Poza elementami wyganymi podczas corocznych, obowiązkowych przeglądów, warto też zwrócić uwagę na inne techniczne aspekty w pojeździe. Koniecznie przetestujmy wszystkie systemy w jakie wyposażona jest część mieszkalna naszego pojazdu. Elektryka i elektronika, woda bieżąca, czy ogrzewanie są dziś standardowym wyposażeniem kamperów, ale też zawierają sporo elementów, które zwyczajnie mogą się popsuć. W przeciwieństwie do prostych napraw w domach, z których większość zrobimy po szybkiej wizycie w sklepie budowlany, z kamperem może być większy problem. Wiele części dedykowanych jest pod konkretne modele i w razie awarii może być ciężko dostać je z dnia na dzień, nie zaburzając planu wypoczynku.

Zbiornik wody do kampera też wymaga przeglądu

Zbiornik wody do kampera to bardzo istotny element jego wyposażenia. Żeby na służył musi być szczelny i czysty. Dzięki jego obecności w aucie jesteśmy niezależni od wody dostępnej na kempingu, a także możemy zatrzymać się w miejscach, w których oficjalnie tego typu miejsc noclegowych nie ma. Zbiornik wody do kampera przed wyjazdem, szczególnie tym pierwszym w sezonie, wymaga przeglądu technicznego, który na szczęście nie jest bardzo skomplikowany i możemy go wykonać samodzielnie. Wystarczy, że wlejesz do niego wodę i zostawisz na jakiś czas, po którym sprawdzisz, czy poziom wody nie spadł. Do tego należy dokładnie wyczyścić zbiornik, szczególnie ten do magazynowania wody czystej. Kiedy, był opróżniony w zakamarkach mogła pozostać wilgoć, a to idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii.

Zadbaj o czystość po zimie

Zimą kampery najczęściej grzecznie stoją na parkingu lub w garażu i czekają na cieplejsze czasy. Nawet jeżeli dobrze wyczyściliśmy i zadbaliśmy o stan kampera po sezonie, to po dłuższym okresie bezczynności, ze zdecydowanie zmniejszoną cyrkulacją powietrza może dać się w wnętrzu wyczuć specyficzny zapach. Przed wyjazdem warto udać się na ozonowanie, a także uprać większość elementów tekstylnych, takich jak poduszki, zasłony, czy pokrowce.