Rodzinne ogrody działkowe – hit czy kit?

  • Dom
  • 20 października 2020
Rodzinne ogrody działkowe – hit czy kit?

Rodzinne działki ogrodowe to najlepsze rozwiązanie na jakie można sobie pozwolić, przede wszystkim w dzisiejszych czasach. W ogrodzie spędza się większą część roku, gdyż teoretycznie tylko zimą nie można wykonywać tam prac oraz spędzać wolnego czasu. Jednakże już od wiosny aż do późnej jesieni można sadzić, pielić, hodować oraz odpoczywać.

Jakie zalety posiadają ogrody działkowe?

Ogrody działkowe to wydzielony i ogrodzony teren, który dostępny jest przede wszystkim dla osób, które mieszkają w apartamentach czy blokach. Przy miejscu zamieszkania posiadają jeden wspólny kawałek zieleni oraz balkony, dlatego ogrody działkowe to swego rodzaju rarytas osób mieszkających w dużych miastach. Zieleń jest tam na wagę złota, dlatego kiedy w okolicy miejsca zamieszkania pojawią się działki ogrodowe na sprzedaż, nie należy się zastanawiać ani chwili. Działki posiadają domki drewniane, które sprawdzą się przede wszystkim do przechowywania potrzebnych do pielęgnacji ogrodu narzędzi. Oprócz tego domki drewniane to idealne miejsce do odpoczynku. Na tarasie można ustawić leżak i rozsiąść się wygodnie z książką. W zaciszu przygotowuje się zarówno ciepłe, jak i zimne napoje, a wieczorna kolacja w formie grilla na działce sprawdzi się lepiej niż wyjście do restauracji. Przebywanie na działce ogrodowej to lepsze dotlenianie organizmu, a także ruch, który przyda się osobom w każdym wieku. Hodowanie własnych warzyw i owoców to jeszcze jedna zaleta, która sprawia, że ogród w mieście jest bardzo pożądany i jawi się niemalże jako marzenie. Wśród niewątpliwych zalet posiada kawałka zieleni należy wymienić bliską odległość od mieszkania (w większości przypadków). Na działkę można chodzić piechotą, co wpłynie dobrze na kondycję zdrowia oraz ułatwia pielęgnację ogródka. Na działce można hodować zarówno warzywa, jak i owoce. Owocowe drzewa nie wymagają wiele pracy, a dzięki nim każdego roku można cieszyć się smakiem pysznych i zdrowych owoców. Na działce można zasadzić interesujące rośliny, wśród których wymienia się kolorowe kwiaty, bluszcze i krzewy, które razem tworzą jedną całość. Działka umożliwia bycie Eko, dzięki wybudowaniu na niej kompostownika. To właśnie do niego można wrzucać obierki z warzyw i owoców z domu, a także uboczne produkty powstające na samej działce. Wiąże się to z produkcją zdecydowanie mniejszej ilości odpadów oraz ochroną środowiska. Oprócz tego działka i domki drewniane sprawiają, że to idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną oraz przyjaciółmi.

Możliwe problemy związane z działką ogrodową

Mimo, iż działka ogrodowa kojarzy się w większości przypadków z samymi zaletami, to również obowiązek oraz duże koszty. W pierwszej kolejności trzeba ją kupić, co stanowi spory wydatek, gdyż ziemia w dzisiejszych czasach jest cenna i trzeba się na nią po prostu wykosztować. Kiedy nabywa się czyjąś działkę należy upewnić się, że poprzedni właściciele pozostawią porządek i pozbędą się wszystkich niepotrzebnych śmieci. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy po podpisaniu umowy jedna ze stron zapomina o obietnicach i pozostawia sprzęt w kiepskim stanie (chodzi przede wszystkim o brud). Warto jeszcze wspomnieć, że przed nabyciem działki warto ją dobrze obejrzeć i skontrolować. Czasem ziemia może być zakwaszona, a to na skutek braku dbałości o nią i zarastania chwastami. W takim przypadku nie można tam posadzić warzyw, gdyż nie wyrośnie nic, albo plony będą nieatrakcyjne. W takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie agrotkaniny, która poprawi jakość ziemi i za parę lat umożliwi wydawanie ponownych plonów. Już na koniec warto wspomnieć o tym, że na działce w mieście bardzo rzadko uda się uciec od zgiełku ulicy. Jest to związane z tym, że ruch uliczny zajmuje większą część miasta, dlatego jeśli działka ma znajdować się w bliskiej odległości od domu, należy mieć na uwadze możliwe hałasy. Domki drewniane, a raczej przebywanie w ich środki na pewno sprawiają, że ruch uliczny słyszany jest zdecydowanie mniej, jednakże szansa na całkowitą ciszę nie istnieje.

Rodzinne ogrody działkowe to jednak zdecydowany hit, który sprawdzi się u każdego bez względu na wykony zawód i wiek.