Rozwód w czasie pandemii

Rozwód w czasie pandemii

Choć jeszcze przed pandemią wiele osób narzekało na brak czasu na rodzinę, to już po niej okazało się to nie najlepszym pomysłem. Okazało się, że wiele osób nie jest w stanie wytrzymać ze sobą tak długo, nie wychodząc do pracy. Dlatego tak wiele osób poszukuje teraz prawników.

Gdzie szukać prawnika?

W czasach pandemii okazało się, że ze względu na utrudniony dostęp do wszystkiego, dostanie się do prawnika, które już i tak było ciężkie, stało się jeszcze cięższe. Dlatego, jeśli chcemy skorzystać z porad prawnika albo wynająć owego ze względu na sytuację rodzinną, powinniśmy się tym zająć jak najszybciej. Czas oczekiwania na przyjęcie i rozpatrzenie sprawy w dzisiejszych czasach może być dłuższe, niż nam się wydaje. Jak też dobrze wiemy, w takich sytuacjach często nie ma czasu na to, żeby zwlekać. Postarajmy się nawet dzisiaj wykorzystać wyszukiwarkę Google i wpisać np. “Prawo rodzinne łódź”, na pewno wyskoczy nam wiele ofert. Rozważmy je jednak nie tylko pod względem ocen klientów, ale także czasu, w którym będziemy mogli zostać przyjęci.

Ze względu na panujące warunki, nie zawsze musimy szukać prawnika w naszym mieście. Bardzo wiele prawników oferuje teraz swoje porady online, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że tego typu spotkania mogą nie być tak efektywne, jak spotkania na miejscu, jednak lepsze to niż nic. Chcąc jednak doprowadzić sprawę do końca, będziemy musieli bardzo długo czekać. Nie trzeba wiele szukać, żeby dowiedzieć się, że ze względu na panującą sytuację sądy nie dają rady wyrobić się ze wszystkim. Wciąż aktualne są problemy sprzed kilku miesięcy i nie chodzi tu tylko o sprawy rozwodowe. Koronawirus spowodował ogromny chaos w systemie prawnym. Runęły nagle sprawy związane z alimentami, kto ma zatrzymywać dziecko itp. Dlatego, jeśli nasza sprawa nie będzie bardzo poważna, to możemy czekać miesiącami na zamknięcie sprawy.

Dlaczego ludzie się rozwodzą w czasie pandemii?

Mogłoby się wydawać, że skoro będą teraz rodziny ze sobą więcej spędzać czasu, ze względu na pracę zdalną, to relacje się poprawią. Jest jednak całkowicie inaczej. Ludzie, którzy byli ze sobą często ze względu na dzieci, traktowali często czas w pracy, jako miejsce, gdzie mogą odetchnąć. Teraz nie mają takiego miejsca, co przekłada się na drastyczny wzrost ilości rozwodów. Nie jest to oczywiście jedyna kwestia. Inne małżeństwa nawet jak bardzo dobrze ze sobą współgrały, to ze względu na lockdown i ograniczenie spotkań, zaczęły odczuwać spory dyskomfort psychiczny. Przełożyło się to na potrzebę wyładowania swoich negatywnych emocji na kogoś, a jedyną osobą w pobliżu był partner bądź partnerka.

Bardzo często powodem rozwodów podczas pandemii jest sytuacja ekonomiczna. Ludzie potracili swoje prace, a wiele restauracji i firm nie daje rady pomimo dofinansowania. Może to budować frustrację i niepokój, które przekładają się później na konflikt w związku. Zwłaszcza staje się to problematyczne, kiedy osoba, do której czujemy urazę, jest osobą, z która spędzamy większość swojego czasu.

Jak mediator może nam w tym wszystkim pomóc?

W czasach epidemii, kiedy sądy nie dają rady nadążać z ilością spraw, coraz popularniejsze staje się wynajęcie mediatora. Pomoże on nam sporządzić umowę mediacyjną, która będzie dotyczyła warunków rozwodu. Oczywiście, nie będzie to dokument ważny, dopóki z przyczyn ustawodawczych nie weźmiemy udziału sprawie rozwodowej. Jednak w tym wypadku posiadamy obligatoryjny dowód z przesłuchania stron. Jeśli dołączymy taki dowód do sądowego pozwu o rozwód, powinien on się jednak odbyć dużo szybciej i o wiele sprawniej. Pozwoli nam to zachować wiele czasu, zapewniając nas też o tym, że po rozwodzie nie zostaniemy z niczym na lodzie. Na warunki takiej ugody mediacyjnej, podejmujemy decyzje wspólnie z partnerem pod okiem mediatora. Pozwala nam mieć to pełną kontrolę nad całą sprawą, którą mamy nadzieję, zakończymy w spokoju.