Single jersey – tkanina wszech czasów!

Single jersey – tkanina wszech czasów!

Single jersey to innowacyjna, gładka i właściwie prawie w stu procentach bawełniana tkanina. Doskonała na sukienki, spódniczki, bluzki, t-shirty, spodenki, legginsy, a przede wszystkim na miękką i wygodną odzież nocną. Tkanina wykorzystywana zarówno przy produkcji ubrań dla dorosłych, jak i dla dzieci. Materiał  świetnie sprawdza się przy szyciu profesjonalnych strojów do tańca.Swoją popularność zawdzięcza zarówno miękkości, jak i wygodzie noszenia. Single jersey to tkanina wyjątkowo lekka i cienka, która naturalnie roluje się na brzegach po ucięciu materiału. Cecha ta jest wykorzystywana do tworzenia bardzo efektownych wykończeń rękawów i dekoltów.

Single jersey – rodzaje

Tą wyjątkową tkaninę, którą ze względu na jej miękkość i przewiewność wykorzystuje się do produkcji letnich ubrań, jak i ubrań i pościeli dla dzieci i niemowląt. Producenci oferują bardzo szeroką gamę kolorystyczną zarówno jednokolorowych wzorów, jak również i drukowanych. 

Single jersey może występować z niewielką  domieszką  :

  • elastanu – ponad 90% single jersey i pozostała część elastanu
  • lycry – ponad 90% single yersey i reszta lycry.

Domieszka w jednej bądź drugiej postaci powoduje, że tkanina staje się elastyczna, nie wyciąga się, świetnie się rozciąga i nie odkształca się. 

Jersey ity – szczególna tkanina

To niezwykle delikatna i bardzo cienka odmiana single jersey. Dzięki takim właściwościom wykorzystywana jest do produkcji eleganckich, zmysłowych i powabnych sukienek oraz spódnic. Pozwala uzyskać bardzo dobrze układające się marszczenia i wszelkiego rodzaju zakładki. z tego też powodu jest bardzo ceniona wśród projektantów. 

Wyjątkowość single jersey doceniła sławna Coco Chanel, dzięki której z tego materiału rozpoczęto również produkcję strojów damskich. Do tego momentu tworzono z niej wyłącznie ubrania męskie i to właściwie tylko bieliznę. To Coco Chanel odważnie zaprojektowała z tej tkaniny elementy damskiej garderoby, a przede wszystkim stroje sportowe i stroje wieczorowe. I tak już z pozostało do dziś.