Skóra twarzy po 30 roku życia jest bardziej wymagająca. Jak o nią dbać?

Skóra twarzy po 30 roku życia jest bardziej wymagająca. Jak o nią dbać?

Skóra twarzy u dwudziestolatek zwykle nie jest zbyt wymagająca. Niezmywanie makijażu, nienakładanie kremu lub niestosowanie peelingu najczęściej nie wpływa na pogorszenie się jakości skóry. Niestety osiągnięcie 30 roku życia to granica, po której wszystko może się zmienić, dlatego warto zacząć dbać o skórę twarzy.

Jak się zmienia skóra po 30 roku życia?

W okolicach 30 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne, którym najlepiej zapobiegać już wcześniej. W tym czasie spada poziom estrogenu, co wpływa m.in. na osłabienie elastyczności skóry, spadek zdolności regeneracyjnych skóry- wszelkie podrażnienia leczą się dłużej. Poza tym skóra staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak: zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, czy promieniowanie UV. Niestety te wszystkie czynniki wpływają na skórę destrukcyjnie i dużo szybciej pojawiają się oznaki starzenia. Poza tym warstwa lipidowa skóry zmniejsza się, a praca gruczołów łojowych spowalnia. To sprawia, że skóra traci naturalny blask i nawilżenie.

Niezbędna jest długa lista kosmetyków do twarzy.

Upływ czasu jest nieuchronny, dlatego nie warto się tym przejmować tylko zacząć działać i zacząć odpowiednią pielęgnację twarzy. Lista kosmetyków może być długa, a powinny się na niej znaleźć kosmetyki takie jak: krem nawilżający do twarzy- najlepiej z filtrem UV, krem pod oczy, płyn do demakijażu, peeling oraz krem na noc. W przypadku bardzo wrażliwej cery, skłonnej do przesuszenia i podrażnień warto sięgnąć po delikatne kosmetyki do mycia i pielęgnacji np. Cethapil EM, Bioderma Sebium Gel Moussant, Tołpa Dermo Face Sebio. Są to dermokosmetyki, które oprócz oczyszczania skóry pielęgnują wrażliwą cerę, która często dotyczy trzydziestolatek. Aby chronić twarz przed czynnikami zewnętrznymi, zalecane są kremy z filtrem UV oraz używanie podkładu do twarzy. Warto wybierać również te kremy, które mają działanie przeciwutleniające np. retinol, witaminę C, witaminę E. Istotny jest również kolagen, który przyspiesza regenerację skóry, napina ją- uelastycznia oraz koenzym Q10, który wygładza i ujędrnia skórę. Wskazane są również preparaty z kwasem hialuronowym, które silnie nawilżają skórę.

Czy już czas na zabiegi odmładzające?

Gdy codzienna pielęgnacja twarzy w domu nie przynosi oczekiwanych efektów, można pomyśleć o nieinwazyjnych zabiegach kosmetycznych np. mezoterapii lub zabiegów anti- aging. Wszystko zależy od stanu skóry i od indywidualnych czynników- niektóre kobiety już około 30 roku życia mają dość poważny problem ze zmarszczkami i wiotkością skóry. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej.