Osoby niepełnosprawne również trenują i co więcej, często z wysokimi efektami. Jest wiele dyscyplin, w których osoby na wózkach czy z inną dysfunkcją ruchu odnoszą olbrzymie sukcesy. Treningi i logistyka wyglądają nieco inaczej niż w przypadku ludzi zdrowych, ale to nie przeszkadza cieszyć się sportem.
Trening – podstawa do sukcesów, nie tylko sportowych
Trening osób niepełnosprawnych przygotowywany jest pod konkretną jednostkę. W sporcie zawodowym cały sztab ludzi pracuje na osiągnięcia sportowca i dba o jego bezpieczeństwo. Trener zwraca uwagę przede wszystkim na możliwości fizyczne danej osoby oraz rodzaj schorzenia. Każda osoba ma swoją ścieżkę treningową, która najczęściej połączona jest z jakąś formą rehabilitacji.
Trenowanie wpływa nie tylko na osiągi fizyczne, widoczne w sylwetce ćwiczącego, ale też ma ogromny wpływ na jego psychikę. Osoba niepełnosprawna, która trenuje, nabywa też większą motywację do pracy nad sobą. Zyskuje większe poczucie własnej wartości, szybciej nawiązuje nowe znajomości i dąży do jeszcze większego samorozwoju. Dlatego też sport w życiu takiej osoby jest niezwykle ważny. Niezależnie, czy są to treningi amatorskie, czy w grupie sportowej, efekty mogą być tak samo dobre.
Jak zacząć trenować? Jaki sprzęt będzie potrzebny?
Przede wszystkim trzeba znaleźć pomysł na swoje treningi lub sprawdzić się w kilku dyscyplinach. Wybór tej jednej sprawi, że cel zostanie ukierunkowany w jedną stronę i łatwiej będzie osiągać konkretne wyniki. Może to być piłka siatkowa czy koszykówka na wózkach, pływanie, tenis, strzelectwo czy łucznictwo. Warto też popytać w swoim mieście o kluby zrzeszające osoby niepełnosprawne trenujące. Można również poszukać w Sieci ludzi, którzy zajmują się sportem, a są osobami niepełnosprawnymi.
Odpowiedni wózek inwalidzki
Dobrej jakości wózek dostosowany do potrzeb osoby trenującej jest niezwykle istotny. Musi być lekki, zwrotny i bezpieczny. Oprócz tego powinien cechować się stabilnością i zwrotnością. Jego budowa powinna być jak najprostsza – bez zagłówków, podłokietników i innych elementów, które mogłyby utrudniać trening.
Druga istotna kwestia to możliwość regulacji wózka. Osoba trenująca wykonuje często nagłe zmiany kierunków ruchu, przyspiesza i zwalnia jazdę. Dlatego też wózek powinien mieć inny środek ciężkości i kąt nachylenia kół. Wtedy poruszanie się za jego pomocą, nawet bardzo szybkie i zwrotne nie sprawia żadnych problemów.
Uchwyty dla niepełnosprawnych – pomoc dla sportowców
Każda osoba trenująca na wózku musi pokonać znacznie więcej przeszkód niż osoba zdrowa. Samo dotarcie na trening to wielka wyprawa przez miasto, którą można sobie znacznie ułatwić. Najlepiej poruszać się za pomocą własnego auta, które jest dostosowane do potrzeb człowieka niepełnosprawnego. Liczy się przede wszystkim sprawne wysiadanie i wsiadanie, co można znacznie uprościć, umieszczając w słupku drzwi uchwyt dla niepełnosprawnych. Oprócz tego samochód musi mieć fotel obrotowy i regulowany oraz dużo więcej przestrzeni na umieszczenie wózka.
Również toalety i salę treningowe wyposażone są w odpowiednie oprzyrządowanie. Uchwyt dla niepełnosprawnych w łazience umieszczony obok WC czy w kabinie prysznicowej gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa i wygodę.
Tak samo miejsc, w których trenują osoby niepełnosprawne, powinny być wyposażone w liczne urządzenia ułatwiające komunikację. Są to podjazdy, winda, uchwyt dla niepełnosprawnych przy drzwiach i wiele innych rozwiązań .
Im więcej usprawnień na drodze osoby na wózku, tym więcej radości z treningu i więcej pozytywnych efektów. Wystarczy zakupić dobrej jakości wózek, doposażyć swoje auto i myśleć pozytywnie. Sport, nawet amatorski, zawsze będzie procentował w życiu osoby niepełnosprawnej. Ćwiczeniem własnego ciała, motywacją i spokojem.