Sprawdzone sposoby na oświetlenie blatu kuchennego

Sprawdzone sposoby na oświetlenie blatu kuchennego

Blat roboczy odgrywa bardzo istotną rolę w trakcie przygotowania posiłków. Dlatego w trakcie projektowania kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na jego właściwe oświetlenie. Lampy do kuchni muszą posiadać odpowiednią moc, natężenie oraz nie może zabraknąć ich w kluczowych miejscach w pomieszczeniu.

Jak oświetlić blat kuchenny?

Kuchnia to pomieszczenie, które gromadzi całą rodzinę. Zarówno w trakcie wspólnego śniadania, jak i również przygotowywania posiłków, sięgania po przekąski i opowiadania o minionym dniu w towarzystwie ulubionej kawy. Dlatego oświetlenie blatu roboczego, który wykorzystywany jest bez przerwy, odgrywa tak duże znaczenie. Przede wszystkim przydaje się o poranku, kiedy słońce jeszcze nie zdążyło wstać, a wyjście do pracy i przygotowania śniadania nagli, a także wieczorami, gdy w większości domów odbywa się przygotowywanie kolacji. Lampy do kuchni występujące na suficie nie wystarczą, dlatego warto wziąć pod uwagę dodatkowe oświetlenie w postaci taśmy lub listwy LED. To rozwiązanie cieszy się popularnością ze względu na korzystną cenę i brak problemów w trakcie montażu. Oferowane światło jest intensywne i jednocześnie oświetla całą przestrzeń roboczą. W dalszej kolejności można rozważyć punktowe oświetlenie blatu. Najlepiej, kiedy niewielkie lampy do kuchni umieszcza się w jednakowych odstępach między 40 a 60 cm. Ułatwia to równomierne oświetlenie i komfort pracy.

Lampy sufitowe oraz wiszące

Lampy do kuchni umieszcza się również na suficie. Takie rozwiązanie usatysfakcjonuje osoby, które posiadają jedynie dolne szafki. W tym przypadku konieczne jest sięgnięcie po żarówki posiadające dużą moc, dzięki czemu odległość nie stanowi dużej przeszkody. Wyspa w kuchni to miejsce, gdzie wiele osób przygotowuje posiłki, dlatego lampy wiszące zamontowane właśnie w tym miejscu, stanowią cenny dodatek. Najlepiej sprawdzą się modele na długich kablach zamontowane w parach. Kluczową rolę odgrywa właściwe odmierzenie odległości między nimi, co umożliwia uzyskanie efektu spójności i atrakcyjnego wnętrza. Warto mieć na uwadze, że lampy do kuchni to jednocześnie dodatki, dlatego oprócz pożądanego światła i funkcjonalności, warto mieć na uwadze ich wygląd i estetykę.