Wanna dla seniora czy prysznic?

Wanna dla seniora czy prysznic?

Utrzymanie higieny w jesieni życia wiąże się ze swoimi własnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest podjęcie decyzji na temat tego, czy dla seniora lepszym wyborem będzie prysznic, czy też wanna z drzwiami. Zerknijmy na ten temat nieco bliżej.

 

Co będzie lepsze?

Jeśli konwencjonalna wanna lub prysznic nie są już odpowiednie, istnieje kilka rodzajów wanien i pryszniców do wyboru, które pozwalają dostosować łazienkę do własnych potrzeb seniora. Należą do nich wanna z drzwiami, wanny z kabiną, wanny z wbudowanym siedziskiem, płytkie wanny i kabiny prysznicowe. Kabiny z siedziskiem są szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli przestrzeń jest ograniczona i zdaniem wielu ekspertów dla seniorów bardziej bezpiecznym od wanny z drzwiami.

Co zrobić, gdy dana osoba woli wannę?

Wchodzenie pod prysznic z siedziskiem może być bezpieczniejsze dla starszej osoby, ale mimo to wielu seniorów upiera się przy tym, by jednak postawić na relaksująca kąpiel- ale dla osób z trudnościami w poruszaniu się takie podstawowe zadania, jak kąpiel w konwencjonalnej wannie mogą być trudne lub nawet niebezpieczne. Dlatego zachęcamy do tego, by zapoznać się z poniższymi pomysłami, które pomogą ukochanej osobie w podeszłym wieku wykąpać się: bezpiecznie, wygodnie i z godnością.
Z wiekiem zmniejsza się nasza zręczność i siła chwytu. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając do wanny z drzwiami takie kurki, które są w stanie pomóc starszej osoby bezpiecznie włączać i wyłączać wodę. Wiele baterii dla seniorów jest również wyposażonych w wyraźne uchwyty oznaczone kolorami, aby zapobiec wpadkom typu poparzenie gorącą wodą.

Antypoślizgowe maty kąpielowe to absolutna konieczność, bowiem nawet najlepszej jakości wanna z drzwiami może być niebezpieczna, gdy ich w niej zabraknie. Branie kąpieli w wannie pozbawionej maty może być trudne dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Naklejane maty kąpielowe to świetny sposób na lepszą przyczepność i zapobieganie poślizgnięciom i upadkom.

Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno wanny z drzwiami, jak i inne usprawnienia mogą być szczególnie przydatne dla osób cierpiących na zapalenie stawów lub inne trudności w poruszaniu się.