Z gorączką czasem nie warto walczyć – kiedy tego nie robić?

Z gorączką czasem nie warto  walczyć – kiedy tego nie robić?

Pierwsza reakcja rodziców na gorączkę u dziecka to najczęściej mocne zdenerwowanie i próba wyeliminowania podwyższonej temperatury ciała. Czy jednak zawsze taka postawa jest pożądana i przyniesie oczekiwane efekty? Niekoniecznie!

Kiedy się pojawia gorączka u dziecka?

Podwyższona ciepłota ciała pojawia się często u maluchów na skutek przebiegu różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Oprócz tego dzieci gorączkują wtedy, gdy wyrzynają się im pierwsze ząbki oraz w przypadku przegrzania ciała. Zbyt ciepłe ubranka nie są więc dobrym rozwiązaniem, bo można bardziej zaszkodzić dziecku niż mu pomóc. Wyższa temperatura może też pojawić się po zwiększonym wysiłku fizycznym ub wtedy, gdy maluchowi chce się pić.  Czasami gorączka u dziecka mija bardzo szybko, a innym razem nie chce tak łatwo ustąpić. Jak postępować w takiej sytuacji? Różnie reagują rodzice na gorączkę u dziecka. Jedni od razu sięgają po środki zaradcze, inni obserwują malucha i dopiero po jakimś czasie decydują się na użycie środków medycznych. Niektórzy od razu kierują swoje kroki do pediatry, aby uzyskać wskazówki potrzebne do leczenia malucha.

Zbijać czy nie?

Trzeba wiedzieć, że gorączka to mechanizm obronny organizmu, świadczący o tym, że układ odpornościowy działa należycie. Oczywiście jest ona pożyteczna tylko wtedy, gdy trwa krótko i mija, natomiast w przypadku utrzymywana się podwyższonej ciepłoty ciała malucha należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Kolejna sprawa to wysokość temperatury ciała. Jeśli przekracza 38, 5 s C, to wtedy trzeba wesprzeć organizm stosując odpowiednie leki, które ją obniżą. Natomiast, gdy termometr pokaże bardzo wysoką gorączki u dziecka czyli  39,5°C, szybka wizyta u pediatry jest konieczna.

Jak zmierzyć dziecku temperaturę?

Jest kilka sposobów, dzięki którym sprawdzimy, czy nasze dziecko ma gorączkę. Można zmierzyć temperaturę ciała malucha umieszczając termometr  (nie rtęciowy!) w odbytnicy, gdzie prawidłowy wynik pomiaru powinien wynosić 37, 1°C. Taką sama temperaturę ma błona bębenkowa ucha, dlatego wiele osób mierzy gorączkę u dziecka właśnie w tym miejscu. Oprócz tych metod mamy jeszcze dwie popularne, czyli mierzenie temperatury pod pachą i na czole dziecka (prawidłowa ciepłota ciała w tych miejscach to 36,6°C. Opcjonalnie gorączkę u dziecka można zmierzyć w jamie ustnej za pomocą smoczka z termometrem. Tutaj pożądany wynik to 36, 9°C.

Przyczyn podwyższonej ciepłoty ciała może być mnóstwo. Nie można więc od razu denerwować się i szukać  sposobów na obniżenie gorączki, ale konieczna jest baczna obserwacja malucha.