Zadaszenie na taras – o czym nie pomyślisz w pierwszej chwili

Zadaszenie na taras – o czym nie pomyślisz w pierwszej chwili

Kupiłeś już materiały, jutro fachowcy przyjeżdżają dobudować taras. Masz już wizję, jak to wszystko będzie wyglądać – meble przyjadą po weekendzie, potem tylko roślinnym poduszeczki, hamak i błogi odpoczynek. Nie jest tak kolorowo niestety, jakby się mogło wydawać

Taki już urok nabywanych rzeczy, że trzeba o nie dbać – o jedne bardziej o drugie mniej. Taras jest miejscem w domu, które mimo swoich wszelkich zalet również wymaga sporo uwagi. Trzeba dbać o porządek, konserwować.

Zabezpiecz przed ptakami

Nasz piękny taras może stać się ofiarą ptasich odchodów. Niestety czasem zdarza się, że ptaki takie jak gołębie, wróble czy wrony upodobają sobie nasz ogród i ciężko się ich pozbyć. Kiedy zaobserwujemy, że na naszym tarasie jest mnóstwo ptasich odchodów, które oprócz tego, że brzydko wyglądają i brzydko pachną, są toksyczne, musimy zacząć działać. Na rynku znajdziemy sporo takich straszaków, a nawet całe zestawy odstraszające. Najmniej estetyczne, ale bardzo skuteczne są siatki polietylenowe, które zabezpieczają przed wlatywaniem ptaków na taras. Możemy również zamontować koce na ptaki najczęściej stosowane na gołębie albo silikonowy grzebień na wróble. Jeśli mamy przeszklony taras możemy na szybę nakleić wizerunek ptaka odstraszającego. Jeśli nie mamy zabudowanego tarasu, figurki takich ptaków można przymocować do poręczy.

Trudne warunki pogodowe

Taras, szczególnie zabudowany na kształt werandy, z założenia chroni przed deszczem, wiatrem czy śniegiem. Niestety, kiedy jest silne gradobicie, wichury czy nawet trąby powietrzne słabsze konstrukcje, do których stworzenia użyto gorszej jakości materiałów, mogą ulec uszkodzeniu. Po pierwsze przy planowaniu budowy tarasu należy wybierać najtrwalsze materiały. Jeśli zadaszenie na taras to markiza lub żagiel z materiału powinniśmy go zwijać, jeśli dostaniemy ostrzeżenie tzw. alert pogodowy. System ten jest bardzo dobry i ostrzega przed intensywnymi opadami czy bardzo silnym wiatrem. Dzięki temu, że zwiniemy markizę czy zdejmiemy żagiel z zaczepów, nasze zadaszenie na taras będzie nam służyło bardzo długo.

Czyszczenie drewnianego tarasu

Zszarzałe, zniszczone drewno, które dodatkowo utraciło swój kolor, wymaga odpowiedniego traktowania. Czynniki atmosferyczne, promienie UV niszczą ten wrażliwy surowiec, dlatego coroczna profesjonalna renowacja powierzchni drewnianej pozwoli cieszyć się drewnianym tarasem przez długi czas. Do czyszczenia tarasów na wstępie używa się myjek ciśnieniowych, które w skuteczny sposób usuwają nagromadzone zabrudzenia. Używa się do tego odpowiednio dobrane środki chemiczne, które nie szkodzą drewnu. Kiedy powierzchnie są już oczyszczone, wykonuje się delikatne szlifowanie, a następnie olejuje powierzchnię. Tak zaimpregnowany taras będzie trwały.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu — jak czyścić

Takie zadaszenie na taras, niezależnie od stelażu, wykonane jest z poliwęglanu. Ma ona wiele zalet, ponieważ przepuszcza światło, jest trwałe i stosunkowo niedrogie. Jego wadą jest to, iż siedząc na tarasie, widzimy wszystkie zabrudzenia, które są na powierzchni zadaszenia. Bez obaw nie trzeba go czyścić co tydzień. Każdy dach ma odpowiedni spad i oczyszcza się w pewnym stopniu. Co jakiś czas trzeba użyć delikatnej chemii, aby dokładnie umyć daszek. Niestety musimy do tego wspiąć się najlepiej z myjką ciśnieniową. Możemy również poprosić o czyszczenie profesjonalną firmę, która dysponuje podnośnikiem, myjkami i środkami czyszczącymi dostosowanymi do typu powierzchni.