Zadbaj o swoją skórę

Zadbaj o swoją skórę

Skóra na dłoniach i stopach jest szczególnie narażona na różnego rodzaju chorobowe zmiany. Często zdarzają się bolesne odciski i otarcia spowodowane niedopasowanym obuwiem lub ciężką fizyczną pracą. Powszechne są także zmiany o charakterze wirusowym takie jak kurzajki i brodawki. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego ‒ HPV (Human Papilloma Virus). Kurzajki mogą pojawić się w różnych miejscach. Najczęściej jednak występują na dłoniach i stopach. Bywają kłopotliwe, ponieważ zdarza się, że powracają. Powinniśmy niezwłocznie podjąć leczenie.

Preparaty na kurzajki i brodawki

Walkę z tego typu zmianami skórnymi warto zacząć od leczenia farmakologicznego. W aptekach dostępne są różne preparaty na kurzajki i brodawki. Są niedrogie i zwykle skuteczne. Przeważnie mają postać maści, płynu lub sprayu, czasem sztyftu. Zawierają substancje zmiękczające zrogowaciały naskórek oraz substancje leczące zmiany pochodzenia wirusowego. Często na kurzajki stosuje się preparaty wymrażające. Wymrażanie uchodzi za jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbywania się zmian skórnych tego typu. Zamrażanie sprawia, że chorobowa zmiana odpada, a pozostaje zdrowy naskórek. Stosując tę metodę, warto pamiętać, by przed aplikacją preparatu zabezpieczyć zdrowy naskórek np. wazeliną.

Leczenie odcisków i otarć

Oprócz preparatów na kurzajki i inne zmiany typu wirusowego dostępne są w sprzedaży środki przyspieszające gojenie się bolesnych otarć oraz usuwanie odcisków. Odciski najczęściej tworzą się na skutek noszenia uciskającego obuwia. Preparaty na zwalczanie odcisków zawierają substancje zmiękczające naskórek i silnie nawilżające, dzięki czemu można szybko i skutecznie pozbyć się chorobowej zmiany. Dzięki właściwościom zmiękczającym i nawilżającym preparaty na odciski zapobiegają także powstawaniu nowych niepożądanych zmian. Skutecznie chronią one naskórek oraz utrzymują prawidłowy poziom nawilżenia.