Jak dobrać odpowiednie kieliszki do różnych rodzajów wina?

Jak dobrać odpowiednie kieliszki do różnych rodzajów wina?

Trudno wyobrazić sobie romantyczną kolację imprezę urodzinową czy świętowanie awansu w gronie przyjaciół bez dobrej jakości wina. Trunek pozwala wydobyć z jedzenia wszystko, co najlepsze, poprawia humor i pozwala rozbudzić nasze kubki smakowe. Jednak wino pite z niewłaściwych kieliszków nie smakuje tak dobrze.

Kieliszki do wina – na co zwrócić uwagę?

Wybierając kieliszki, trzeba zwrócić uwagę na ich kształt, wielkość, a także kolor szkła użytego do produkcji. Warto sprawdzić renomę, jaką ma wybrany sklep Wina podawane w odpowiednich kieliszkach smakują lepiej, a przy tym prezentują się bardzo atrakcyjnie. Zalecamy wybór bardzo przejrzystego szkła Crystalline, które pozwala jeszcze bardziej rozkoszować się pięknym kolorem wybranego trunku. Przecież nasze oczy oceniają wino jeszcze zanim nozdrza poczują jego zapach, stąd właściwe odzwierciedlenie koloru jest szczególnie istotne. Barwą wina trzeba się cieszyć. Sklep wina to miejsce, w którym można nabyć nie tylko dobrej jakości trunki, ale również akcesoria używane do ich podawania. W trakcie wyboru pamiętajmy także o konstrukcji nóżki. Odpowiednia długość jest bardzo istotna, gdyż musi umożliwić właściwy, swobodny chwyt, bez dotykania czaszy. To skuteczny sposób, żeby nie zmienić temperatury wina. Pojemność kieliszka również odgrywa ważną rolę – tę informację potwierdzi każdy sklep Wina trzeba zamieszać przed rozpoczęciem degustacji, a wybrany kieliszek powinien to umożliwić, bez ryzyka wylania.

Idealne kieliszki do czerwonego wina

Zacznijmy od tego, że kieliszki do czerwonego wina są inne niż te do białego. Przede wszystkim są głębsze oraz większe. Czasza jest pękata i zwęża się ku górze – można ją przyrównać do kwiatu tulipana. Duża średnica czaszy nie jest przypadkowa. Wino może oddychać swobodnie, a kontakt z powietrzem pozwoli jeszcze szybciej uwolnić jego głęboki aromat i wykwintny smak. Właściwy kieliszek pozwoli też cieszyć się głęboką, wciągającą barwą.

Idealne kieliszki do białego wina

Kieliszki do białego wina są bardzo charakterystyczne. Wyglądają na smukłe, mają wąską czaszę. Często nabywamy je w mniejszych rozmiarach. Ten rodzaj trunku nie wymaga kontaktu z powietrzem. Białe wino jest subtelne, dlatego zbyt duży kieliszek zaburzyłby wrażenia w trakcie degustacji. Mały rozmiar kieliszka sprawi także, że wino na dłużej zachowa właściwą temperaturę.