Jak poprawić energooszczędność domu – rola pokrycia dachowego w izolacji termicznej

Jak poprawić energooszczędność domu – rola pokrycia dachowego w izolacji termicznej

Oszczędność w przypadku nieruchomości to jedna z ważniejszych kwestii dla użytkowników. Lubimy cieszyć się posiadaniem własnego domu, ale trzeba zwracać uwagę na materiały budowlane, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Ważne będzie w kontekście energooszczędności także pokrycie dachowe.

Czy dach budynku jest ważny w kontekście energooszczędności?

Są sytuacje, gdy inwestorzy starają się inwestować rzeczywiście poważne środki pieniężne w ocieplenia budynków, ale niestety zapominamy niejednokrotnie o dachach. Naturalnie bardzo ważne będzie ocieplenie elewacji z każdej strony budynku. Wszystkie ściany powinny mieć zastosowane nowoczesne ocieplenie, no i nie zapominajmy także o podłogach. Czasami pomieszczenia znajdujące się nad garażem mogą rzeczywiście bardzo intensywnie się wyziębiać. Pomaga tu zastosowanie na przykład ogrzewania podłogowego lub zaizolowanie płaszczyzny od spodu, czyli sufitu w garażu. Energooszczędność można więc zwiększać na wiele sposobów. Dach będzie więc odgrywać także bardzo dużą rolę. Jeśli zainteresujemy się takimi materiałami budowlanymi jak pokrycia dachowe, to na pewno do wyboru będzie dachówka ceramiczna albo blacha, czy też gonty bitumiczne.

Jakie czynniki decydują o energooszczędności dachu?

Przede wszystkim, jeżeli chcemy wybrać dobre pokrycie dachowe, to musimy zwrócić uwagę na izolację termiczną. Musi ona być położona, zanim zamontowane będzie pokrycie dachowe. W ten sposób można zredukować znacznie straty ciepła. Należy także pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu wilgoć nie będzie się gromadzić na strychu, a dodatkowo pomieszczenie to nie będzie się nagrzewać, co może być szczególnie uciążliwe latem. Dodatkowo trzeba także być pewnym, że pokrycie dachowe jest we właściwy sposób zamontowane i szczelne. Ważne jest wynajęcie specjalistów, którzy zagwarantują wzorcowy montaż, a więc dzięki temu nie będziemy się martwić nieszczelnościami w miejscach takich jak połączenia dachu z kominem lub z wyłazem.

Czy dachówka ceramiczna jest energooszczędna?

Zastanawiając się nad tym, jakie pokrycie dachowe wybrać, na pewno warto postawić na dachówki, a szczególnie rekomendowana mnie przez specjalistów będzie dachówka ceramiczna. Szczegóły znajdziesz pod tym linkiem https://phd.pl/dachowki-ceramiczne/ Przede wszystkim charakteryzuje się tym, że posiada najlepsze właściwości termoizolacyjne. Jeżeli występują niskie temperatury, to ciepło będzie wolnej oddawane do otoczenia. Ciepłe powietrze będzie pozostawać w warstwach izolacyjnych dachu. Gdy natomiast na zewnątrz jest gorąco, to wówczas takie dachówki wolniej się nagrzewają. Materiał ten po prostu zapewnia stabilność termiczną.