Najpopularniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Najpopularniejsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe dotykają bardzo wielu z nas. Źródła tego typu problemów są różne, jednak coraz częściej mają one swoje podłoże w uciążliwym i długo utrzymującym się stresie, z którym na co dzień się zmagamy. Jakie są najczęstsze dolegliwości żołądkowo-jelitowe i jak z nimi walczyć?

Zgaga i nadkwasota

Zgaga to jeden z najczęściej występujących problemów z układem pokarmowym. Objawia się ona dość charakterystycznie. Cierpiący na zgagę odczuwa uczucie palenia w przełyku, a także nieprzyjemny posmak w ustach. Zgadze często towarzyszy notoryczne odbijanie się. Symptomy pojawiają się zwykle krótko po spożyciu posiłku (najczęściej po tłustej i obfitej potrawie). Dolegliwość związana jest z tym, że w naszym żołądku produkowana jest zbyt duża ilość kwasu, która nie może zostać zneutralizowana. Jeśli zgaga utrzymuje się długo i wciąż powraca, powinniśmy zainteresować się tym tematem i odwiedzić lekarza gastrologa. W przypadku sporadycznie występujących dolegliwości raczej nie trzeba martwić się na zapas. Najczęściej wystarczy wówczas unikanie pewnego rodzaju pożywienia (tłustego, smażonego itp.). Możemy sięgnąć również po dostępne bez recepty leki, które znajdziemy w przystępnych cenach w każdej aptece.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty to kolejne często występujące dolegliwości ze strony układu trawiennego. Ich przyczyny mogą być błahe, jak np. zjedzenie czegoś nieświeżego. Jeśli jednak nudności oraz wymioty pojawiają się bardzo często i przez długi czas objawy te się utrzymują, powinniśmy zastanowić się nad wizytą u lekarza. Być może źródłem naszych problemów jest jakiś poważniejszy stan chorobowy. Przykładowo przyczyną wymiotów mogą być migrena, choroby błędnika, choroba wrzodowa żołądka, zaburzenia metaboliczne. Nudności mogą pojawiać się u kobiet na przykład w pierwszym okresie ciąży.

Wrzody żołądka

Wrzody na żołądku często są bagatelizowane przez chorych. Tymczasem, jeśli zauważymy u siebie ich objawy, powinniśmy szybko zareagować, ponieważ ich zignorowanie może mieć poważne skutki dla zdrowia naszego organizmu. Symptomy wrzodów żołądka to przewlekła zgaga, mdłości, a nawet wymioty. Chorzy uskarżają się często również na ból brzucha, który określają jako pieczenie, a czasem ssanie (porównuje się go do uczucia głodu). Skłonności do zapadania na chorobę wrzodową żołądka mogą być dziedziczone. Przyczyną ich występowania często jest bakteria Helicobacter pylori, która leczona jest antybiotykami.

Wzdęcia i zaparcia

Zarówno wzdęcia, jak i zaparcia to bardzo uciążliwe dolegliwości. Mogą one znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Kiedy w jelitach zalega zbyt duża ilość gazów, nasz brzuch staje się bolesny i wzdęty. Towarzyszy temu często uczucie przelewania się w jelitach, które wiąże się również z bólem. Jeśli cierpimy na wzdęcia oraz zapacia, warto początkowo spróbować pomóc sobie poprzez zmianę diety – należy unikać ciężkostrawnych produktów, a codzienne menu powinno zawierać dużo błonnika. Jeśli jednak mimo tych działań wzdęcia i zaparcia nie mijają, warto udać się do lekarza.