Czy słyszałeś o badaniu poligraficznym

Czy słyszałeś o badaniu poligraficznym

Każdy z nas słyszał kiedyś o badaniu „wykrywaczem kłamstw”. To potoczne określenie odnosi się do poligrafu, zwanego inaczej wariografem, czyli urządzenia, które podczas pracy mierzy wybrane parametry fizjologiczne osoby poddanej badaniu. Na podstawie odczytów można określić, czy pojawiają się u niej oznaki emocjonalnej reakcji na zadawane pytania.

Badanie poligraficzne. Jak to działa?

Poligraf jest przyrządem, który potrafi zapisać emocje pojawiające się, gdy staramy się udzielić odpowiedzi niezgodnej z prawdą. Mózg człowieka w takiej sytuacji pracuje zupełnie inaczej, a w ślad za nim również nasze ciało, do którego płyną odpowiednie sygnały. Osoba przeprowadzająca badanie poligraficzne potrafi odczytać zapisaną w formie graficznej każdą zmianę, jaka zachodzi w fizjologicznym funkcjonowaniu człowieka. Na tej podstawie poligrafer dokonuje interpretacji zapisów, określając, czy podczas badania poligraficznego nastąpiły reakcje i procesy biochemiczne, charakterystyczne dla wprowadzania w błąd.

Gdy kłamiemy, nasze ciało reaguje zupełnie inaczej

Jakie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie? Co rejestruje badanie poligraficzne? Przeważnie urządzenia wariograficzne sprawdzają pięć parametrów. Oprócz odnotowywania zmian cyklu oddechowego i ciśnienia krwi (tętno), można zmierzyć przewodnictwo elektryczne skóry i aktywność naczynioruchową opuszków palców. Poza tym obserwuje się aktywność motoryczną osoby, która jest poddana testowi.

Jak powinno przebiegać badanie poligraficzne

Zanim jednak podłączymy badanego do aparatu, by wykonać badanie poligraficzne, należy przeprowadzić wywiad przedtestowy. Wykwalifikowany poligrafer ma do wyboru dwie strategie. Wywiad ustrukturyzowany składa się z wcześniej założonego formularza pytań. Jego półustrukturyzowana forma przewiduje prowadzenie rozmowy w zależności od jej wcześniejszego przebiegu. Przed przeprowadzeniem testu trzeba również wybrać konkretny jego rodzaj. Zestaw badań powinien być zgodny z wymogami największej organizacji zrzeszającej wykonujących badanie poligraficzne – APA (American Polygrapher Organization).